Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

V obrazech malířky Mikulenkové „protéká“ voda jako symbol života

11. 5. 2023

V obrazech malířky Mikulenkové „protéká“ voda jako symbol života 0 snímků
Voda má, voda má, voda má rozpuštěné vlasy… chraňte tu vodu a nedejte oslepnout prastaré zrcadlo hvězd. To je fragment písně Modlitba za vodu souboru Hradišťan. A to, že má voda rozpuštěné vlasy a ve svém putování tvoří na hladinách řek abstraktní obrazy, které se neustále proměňují, je také jistým symbolickým prvkem aktuální výstavy v Galerii Uffo v Trutnově. Autorka, malířka Hana Watral Mikulenková ji nazvala All About Water, All About Us - Vše o vodě, vše o nás.

„Celá výstava je hlavně o vodě, která je naší součástí, je všude kolem nás, je základní podmínkou našeho života,“ řekl při vernisáži, když právě symbolicky venku panovalo deštivé počasí a návštěvníci si museli vzít k cestě na výstavu deštníky, kurátor této expozice Jan Kunze. Při pohledu na obrazy Mikulenkové jsou diváci svědkem abstraktní a dynamické malby.

Umělkyně, jak sama říká, maluje, protože věří v malbu. Inspiruje se vizuálními zážitky z každodenního života, z cest a míst někde na hraně vášně. „Mám potřebu zhmotnit moje představy na plátno. Je to cesta, která je bez cíle a je to tedy jízda! Srdeční záležitost. Autenticita,“ prozradila o své tvorbě malířka z valašského Rožnova pod Radhoštěm. V její autentické vrstevnaté akrylové malbě plné gest, pestrobarevnosti i exprese však zároveň dochází k harmonii.

Velká část vystavených děl vznikla v posledním roce s tím, že téma vody je stěžejním motivem, kterému se Mikulenková věnuje dlouhodobě. „Pro mě je voda silný přírodní motiv, pro mě je voda život,“ řekla malířka, která studovala na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, kde v roce 2011 absolvovala IV. ateliér vedený profesorem Ivanem Csudaiem.

„Tvorba malířky je hodně pocitová a věřím, že trutnovské výtvarné publikum, jež je velmi poučené, tuto abstraktní cestu zvládne a obrazy mu umožní i hledání vlastního sebereflexe skrze ně,“ dodal k aktuální výstavě, která v trutnovské Galerii Uffo potrvá do 19. července, kurátor Kunze.

Hynek Šnajdar
hynek @trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek