Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Za hudbou a pro Pepíčka aneb Benefiční koncert Dva Světy v Uffu

10. 5. 2023

page.Name
Michal Horák, Medvěd 009, Dominik Mráz, Sharlota, Renne Dang. Znáte je? Neznáte? Těšit na ně se ale můžete už teď! Těchto pět kapel a hudebníků vystoupí v pátek12. května v Uffu. A pozor! Všichni bez nároku na honorář! Celkový výtěžek 1. benefičního koncertu Dva Světy bude použit na pomoc handicapovaným prostřednictvím Oblastní charity Trutnov. Konkrétně pro Pepíčka Křenka z Poříčí, kterému bylo diagnostikováno středně těžké mentální postižení a svalová dystrofie.

„Jeho zdravotní stav se bohužel zhoršuje, ale i tak je to bojovník a každý den je pro něj i jeho rodinu výzva, kterou si většina z nás neumí představit. Naším cílem je vybrat finanční prostředky na speciální elektrický vozík, který by celé rodině usnadňoval fungování. Pojďme jim tedy společně pomoci,“ říká pořadatel benefičního koncertu Jaroslav Mazáč.

Když organizátoři přemýšleli, jak se zaměří na podporu handicapovaných dětí z Trutnovska, spojit síly v této souvislosti s Oblastní charitou byla podle nich jasná volba a záruka toho, že vybrané peníze půjdou přesně tam, kde bude potřeba. „K tomu se sluší dodat, že na pomoc jde sto procent získaných prostředků, takže čím více vybereme, tím více pomůžeme. Všichni, kteří se na akci podílí, se účastní bez nároku na honorář a všem patří obrovský dík,“ poukazuje Mazáč.

Během večera, kdy sál Uffa bude otevřen v 18 hodin, se na pódiu představí muzikanti, kteří tu budou mít své premiérové vystoupení. Písničkář Michal Horák je držitelem Zlatého slavíka jako Objev roku z roku 2021. Kapela Medvěd 009 je stálicí naší hudební scény, na které je od roku 1995, a inspirovala se cestou Divokýho Billa, s nímž také často vystupovala. Mladý úspěšný rapper Renne Dang se objeví před diváky v super show s živou kapelou. Je držitelem zlatých a platinových desek. V Trutnově bude zpívat i rapová princezna Sharlota. Členka vydavatelství Blakkwood Records je rovněž držitelkou zlaté desky za své debutové album Sextape. Aktuálně vystupuje v muzikálu Okno mé lásky. A součástí programu bude také Dominik Mráz, ale jakým způsobem, to pořadatelé tají a je to překvapení.

A jak vlastně vznikl název hudební benefice Dva Světy? „Je v tom taková symbolika, protože se snažíme propojit svět lidí, kteří mohou pomoci, se světem lidí, co pomoc potřebují,“ říká Jaroslav Mazáč. Předprodej vstupenek probíhá v prodejně Čajíčky.cz ve Spojenecké ulici a ve vinotéce U Maxima na Kryblici, kde se minulý týden v pátek uskutečnil takový hudební prolog.

Ahoj,

jmenuju se Pepíček a v červnu mi bude 14 let. Narodil jsem se v Trutnově, a i když se zpočátku zdálo vše fajn, bylo mi diagnostikováno středně těžké mentální postižení a svalová dystrofie, která se bohužel postupně zhoršuje. Dříve jsem mohl běhat, tančit s ostatními dětmi, od první třídy jsem ale bohužel upoután na invalidní vozík.

Jsem žákem speciální školy v Horním Starém Městě v Trutnově a navštěvuji 7. ročník. Docházet do školy mohu ze zdravotních důvodů pouze čtyři hodiny denně. Ve škole je to fajn, mám tam spoustu kamarádů, super učitelku a dokonce speciální židličku k nastavitelné lavici. Abych mohl prozkoumat všechna patra školy, pořídila mi moje rodina se školou schodolez. Kvůli léčbě ale vážím víc, než bych měl, a tak jsem někdy přenášen i pomocí zvedáku.

Bohužel nyní už vyžaduji péči 24 hodin denně, a i když bych sám moc chtěl, nejsem schopen samostatného pohybu. Nezvládám se sám najíst, splnit osobní hygienu, ani si dojít na záchod. Mám omezenou hybnost těla, nejsem schopen sám popojíždět vozíkem, sám psát či si připravit pomůcky. Je to se mnou složitější, já vím. Ve škole mi se vším pomáhají asistentky a celý učitelský sbor.

A samozřejmě mám tu nejlepší maminku na světě, která mi věnuje všechen svůj čas, a taky mám prima starší ségru, kterou mám moc rád. Moje holky to doma se mnou nemají jednoduché, a tak bych vás rád poprosil, zda byste jim nepomohli a neulehčili péči o mě. Moc bych si přál elektrický vozíček, díky kterému by manipulace se mnou byla jednodušší. Maminka by se mnou jezdit na delší procházky.

Paní učitelka a holky z charity mi pomohly napsat tenhle dopis a vy jste mí andělé.


Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek