Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Základní umělecká škola vyprodala Uffo. Zazněly hity z filmového plátna

12. 5. 2023

Základní umělecká škola vyprodala Uffo. Zazněly hity z filmového plátna 0 snímků
Páteční večer v Uffu na konci minulého týdně patřil žákům základní umělecké školy, kteří připravili bohatý kulturní program inspirovaný filmovou tvorbou. Základ tvořilo koncertní schéma představující především hudební sbory, soubory a orchestry, souběžně však probíhala projekce studentských animací a grafických koláží ušitých na míru hraným skladbám. Diváci v sále zaplněném do posledního místa se tak stali svědky představení ve formátu, který škola vyzkoušela letos poprvé.

Kdo by čekal, že na koncertě pojmenovaném Hity z filmového plátna bude zahlcen epickou muzikou z Pirátů z Karibiku či z Pána prstenů (ovšem toho koncertně provedl orchestr ZUŠ Trutnov ve spolupráci se sborem místního gymnázia před čtyřmi lety), byl možná trochu překvapen. Namísto toho mu byla naservírována pestrá paleta skladeb, písní a melodií různých žánrů z filmů natočených dnes, ale i téměř před sto lety. Koncert otevřel Dechový orchestr ZUŠ Trutnov se směskou populárních skladeb Johna Williamse, ikony klasické filmové hudební tvorby. Vzápětí se hudebníci pustili do swingující písně Zpívání v dešti ze stejnojmenného filmu.

V tu chvíli už se rozběhla tento večer první, poeticky působící, animace z dílny nejmladších žáků výtvarného oboru. Roztančené deštníky představovaly vstup do světa pohyblivých obrázků, který někdy i velmi sofistikovaně podporoval hudební dění na jevišti. Například hned vzápětí, kdy se na scénu připlížil Růžový panter. Spolu s ním se dostavilo také značné množství kytaristů, kteří v souboru Deset rukou zahráli známou melodii a roztleskali všechny přítomné.

Klavírní trio malých, ale nadějných muzikantů pak zahrálo romantické písně z filmů Titanic a Shrek. Soubor Piacere, sdružující vedle žáků také absolventy a učitele školy, provedl píseň Oh, Pretty Woman a následně se připojil s dalšími Williamsovými skladbami – například z filmu Harry Potter. Píseň Over the Rainbow pak v zajímavé úpravě pro sedm fléten zahrály taktéž absolventky společně se studentkami školy.

Stranou v průběhu večera nezůstal ani klavír, ani česká filmová tvorba. Oboje spojilo číslo, při kterém ve čtyřruční úpravě zazněla píseň Lásko má, já stůňu z hudebního filmu Noc na Karlštejně. Pěvecký sbor Cantanti vystoupil se dvěma písněmi – první z filmu Bella a Sebastian, druhou rovněž z českého filmu Rebelové. První část večera uzavřel sólově saxofonista Matěj Adamec, který s úspěchem zahrál americkou lidovou píseň Wayfaring Stranger zaznívající ve válečném filmu 1917.

Přítomní diváci si mohli o přestávce zobnout z výtvarných chuťovek ve foyer Uffa. Na papírových talířích a táccích čekaly naservírované obrázky, grafiky či postavičky inspirované představenými filmy, a to včetně originálních materiálů použitých v promítaných animacích. Úctyhodné množství menších dílek poodkrylo skutečnost, že vedle přítomných hudebníků se na přípravě víceoborového programu podílelo mnoho dalších lidí. Všech dohromady mohlo být bezmála dvě stě.

Druhou část večera otevřel šestičlenný žesťový soubor s písněmi Život je jen náhoda, Šaty dělaj člověka a What a Wonderful World. Závěr koncertu pak patřil orchestru Musica Candida, který nejprve zahrál směs písní z hudebního animovaného filmu Lví král. Swingující náboj pak v jeho podání dostala hudba z filmové série o Agentu 007, Jamesi Bondovi. Bezpochyby největší potlesk večera sklidil malý šoumen Sebastian Sagasser, který s orchestrem zazpíval píseň I See Red použitou ve filmu 365 dní. Nejvíce lidí na scéně se pak objevilo v závěrečném čísle, kdy hudebníci z obou přítomných orchestrů společně zahráli hlavní téma z filmu Mission: Impossible.

Multižánrový večer, který se podařilo uspořádat i díky finanční podpoře jedné trutnovské malířské firmy, se tímto uzavřel. Hudba kombinovaná s obrazem doplněná o studiovou nahrávku průvodního slova Aleny Rodrové tvořila celek, který chvílemi dostával i nádech profesionality – to však jen díky zapálené práci učitelů školy a technickým možnostem, které nabízí Uffo a jeho technici.

Filmový večer však nebyl jediným plodem tvůrčí činnosti školy. Například letos již v podobném spojení hudby a obrazu proběhl koncert Perly Secese. Na příští týden se chystá opět do Uffa taneční představení Mapa života a hned týden potom rozezní náměstí tradiční celostátní happening ZUŠ Open. Na obě akce jste srdečně zváni – té druhé se dokonce můžete sami zúčastnit. Výzvu ke společnému provedení skladby zveřejníme.

Lukáš Červený
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek