Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Galerie draka vystavila obrazy a kresby výtvarníka Miroslava Jíně

4. 1. 2023

Galerie draka vystavila obrazy a kresby výtvarníka Miroslava Jíně 0 snímků
Každý obraz je jiný, žádná kresba není stejná. Přitom jsou od jediného autora! Tak se dá popsat aktuální expozice v Galerii draka ve Školní ulici. Vystavená díla pocházejí z rukou předloni zesnulého trutnovského výtvarníka Miroslava Jíně.

Z velmi pestré umělcovy tvorby je k vidění osmnáct originálů. Co kus, to unikát. „Odráží se v nich autorovo myšlení, city a lásky. Jsou to úžasné obrazy a kresby, některé jsou takřka geniální a mnohé dosahují vysoké umělecké kvality,“ popisuje kurátor výstavy Vojtěch Lábus.

Zhruba před šesti lety napsal Jíně ke své tvorbě na Facebooku stručný, ale velmi výstižný komentář: „Jsem rád za to, že jsem dostal dar od přírody vidět věci trochu jinak než ostatní. Takový mrak má vizuálně normálně příběh, ale rozebírat to nebudu, bo to by skončilo blázincem :-).“

Jíně pracoval jako vysokohorský cestář, kameník, truhlář, tesař i zedník. Miloval les a přírodu, kam utíkal před ruchem města a kde čerpal uměleckou inspiraci. „Rád maloval zvířata, blízko měl k americkým indiánům, některé obrazy mají i surrealistický přesah. Bavil ho společenský život, mnoho času trávil v houfu kamarádů a přátel, rád se bavil a byl od povahy veselý člověk,“ říká Lábus.

Většinu obrazů poskytli galerii pro výstavní účely soukromí sběratelé. „Všem za to moc děkujeme! Prosíme zároveň další vlastníky, pokud mají doma obrazy či kresby od Míry, aby nám je půjčili,“ dodává Vojtěch Lábus.

Expozice je přístupná denně kromě pondělí, vždy od 10 do 12 a od 14 do 17 hodin. Potrvá do neděle 15. ledna.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz