Neděle

16. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Metalové kapele Dai vyšla dvojalba. Přestože už dlouhá léta nehraje

7. 1. 2023

Metalové kapele Dai vyšla dvojalba. Přestože už dlouhá léta nehraje 0 snímků
Jestli někdo dostal před koncem loňského roku výjimečný dárek, tak členové a příznivci metalové kapely Dai. Její nahrávky totiž vyšly na vinylových deskách, cédéčkách a magnetofonových kazetách, a to navzdory tomu, že kdysi známá trutnovská skupina už dlouhá léta neexistuje.

Dai působila na metalové scéně na přelomu osmdesátých a devadesátých let. Rozhodně nepatřila k mainstreamu. Hrála hudbu na rozhraní black až death metalu, zaměřovala se na tajemno a mystiku. „Na metalové scéně jsme byli alternativa. Zpívali jsme o jiných věcech, než další kapely,“ vzpomíná Tomáš Katschner, který pod přezdívkou „Krbchner“ hrál v jedné z nejzvláštnějších skupin své doby na baskytaru.

Kromě něj se v kapele postupně vystřídali i další muzikanti. Například zpěváci Lexa Hambálek a Mirek Kovář, kytaristé Ivan „Čmelák“ Zounar a Michal „Simbal“ Koudelka, baskytarista Michal Drašar a bubeník Zdeněk „Vyjímka“ Rösel.

Na Dai sice nechodily davy, ale fanoušky měla. V roce 1992 dokonce vydala desku The Advent (Příchod) u společnosti Monitor EMI. „Zažili jsme vyprodané velké sály v Plzni a Brně, natáčela nás dokonce Česká televize,“ zdůrazňuje Katschner. „Hlavně nás to tehdy bavilo!“ dodává jedním dechem Mirek Kovář. Jeho velmi hluboký, hrubý a chraplavý zpěv někteří fanoušci označovali spíš jako „hrdelní řev a vrčení prastaré bytosti“.

Právě na něj se v posledních letech opakovaně obraceli hudební vydavatelé, kteří se specializují na raritní nahrávky z metalové scény. Dai je pro ně natolik neobvyklá, že sami nabízeli nové vydání desky. Ozývali se nejen ze Spojených států amerických, ale i z Japonska a Kolumbie. „Je to paradox. Třicet let už spolu nehrajeme, oni se ale ptají, zda by mohli znovu vydat naši desku,“ směje se.

Nakonec se domluvil s americkým vydavatelstvím, které má mezi muzikanty velmi dobré reference. Původní album z roku 1992 nebylo nutné speciálně upravovat. „S Martinem Golasem jsme to jen trochu poladili ve studiu a pak to předali vydavatelství. Jejich člověk to už jen zremastroval,“ popisuje Kovář.

Nakonec ale nezůstalo jen u jednoho dvojalba. Před koncem roku 2022 vyšla hned dvě. Na prvním jsou demonahrávky a rarity Dai z let 1989 až 1992. Na druhém skladby, z nichž většinu kapela kdysi vydala právě na ´Adventu´. „Poprvé mají fanoušci všechny skladby Dai pohromadě. To nikdy předtím nebylo,“ říká Katschner.

Dvojalbum si můžete přehrát nejen jako běžná cédéčka, ale také na vinylu. Část je coby limitovaná verze dokonce vyrobená se sběratelsky cenným potiskem. Atraktivní jsou i dnes už téměř zapomenuté kazety. „V metalové komunitě je o to evidentně zájem. Mám radost, že někoho ještě zajímá to, co jsem kdysi dělal a do čeho jsem vložil kus energie,“ oceňuje Katschner, dnes už spojený především s jazzovou muzikou.

Pokud máte o dvojalba zájem a chcete si je koupit do své sbírky, můžete se obrátit přímo na Mirka Kováře, a to prostřednictvím emailové adresy: mir.kovar@centrum.cz

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Pavel Cajthaml a archiv Mirka Kováře