Pátek

24. května 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Polští a čeští fotografové kreativně zachytili krásu ženského těla v křivkách

13. 1. 2023

Polští a čeští fotografové kreativně zachytili krásu ženského těla v křivkách 0 snímků
Fotografický akt je dnes prastará disciplína. Autoři se nahému ženskému tělu věnovali už v 19. století, například první daguerrotypie aktů přišly z Paříže roku 1840. Samozřejmě ti, kteří se v té době aktu věnovali, často naráželi na moralistní překážky. Dnes už je situace v tomto směru naštěstí jiná a akt, jak ukazuje aktuální výstava V křivkách, kterou pořádá Galerie města Trutnova ve výstavní síni městského úřadu, je patrně nesmrtelný.

Jde o druhou expozici účastníků třetího ročníku mezinárodního fotografického setkání Lyse plenery, jež se uskutečnilo na zámku Gorzanow v Polsku. Výsledky své práce představuje 12 polských a osm českých fotografů, kteří kreativně zachytili půvaby polských a českých modelek v zajímavých prostorách renesančního objektu a dali při tom prostor své fantazii.

„Duch místa, křivky ženského těla, světlo stínu a přátelská atmosféra, o to vše se chceme podělit s divákem. Budeme rádi, když naše fotografie pomohou rozjasnit vaše dlouhé zimní večery,“ přejí si autoři působivých snímků. Podle organizátora výstavy, trutnovského fotografa Jana Mlčocha, jenž se fotografickému aktu intenzivně věnuje, fotografové s modelkami procházeli zámkem a hledali vhodné aranžmá vedoucí k žádoucímu výsledku každého z nich.

„Naplno jsme využili možnosti, které nám zámeček poskytoval, a každý autor do fotografií zapojil svého vlastního a originálního ducha. Ve výstavách s českou a polskou účastí hodláme pokračovat i v budoucnosti a rádi se o výsledky své práce s vámi opět podělíme,“ řekl při nedávné vernisáži Mlčoch s tím, že navazuje na společné plenéry pořádané již v 80. letech, kterých se účastnili i trutnovští fotografové.

Přestože přímo na zámku Gorzanow fotografové vytvořili velké množství snímků, na samotné výstavě lze vidět vždy po dvou fotografiích od každého autora. „Já jsem tam například nafotil zhruba 600 fotografií, ale výstavní prostor má samozřejmě omezené kapacitní možnosti. Je zde k vidění pouze zlomek toho, co jsme nafotili,“ uvedl Mlčoch. Polský fotograf Dariusz Sebastiański ze Swidnice si pochvaloval, že nynější plenéry kontinuálně navazují na ty z 80. let. „V tom, se dělo tenkrát, pokračujeme, a to považuji za důležité,“ sdělil polský fotograf.

Focení aktů, jedné z nejstarších fotografických disciplín, je v dnešní době hodně náročné. Důvody jsou zřejmé. Hrozí totiž opakování, v horším případě epigonství, silná inspirace dávnými vzory a nedostatek originality. Pokud tedy chce být autor aktu autentický, svébytný a mít vlastní rukopis, musí být obdařen imaginací, která je pro vlastní cestu nezbytná. A to se na trutnovské výstavě do poměrně velké míry podařilo.

„Těch vzorů z minulosti, kteří mohou vstoupit do aktů současníků, je skutečně velmi mnoho. Proto si myslím, že být originálním a novátorským tvůrcem je nesmírné náročné,“ poznamenal návštěvník výstavy Libor Konečný z Hradce Králové. Kdo má rád fotografické akty, při nichž jsou modelky pod taktovkou polských a českých fotografů představeny v originálních i méně originálních pózách v rozmanitých kulisách zámku Gorzanow, neměl by si tuto výstavu, která potrvá do 10. března, nechat ujít.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Jiří Petr