Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

Benjamini? Parta s profesionálním přístupem!

13. 11. 2023

page.Name
Trutnovský zvukař Radek Ježek se potkává s petříkovickou kapelou Benjaming´s Clan dlouhá léta. Společně mají na svědomí spoustu živých vystoupení.

Jak se zvučí Benjaming´s Clan?
Je to v Česku poměrně atypická skupina s velkou spoustou melodických nástrojů. Nezvučí se tedy úplně snadno a je komplikovanější během zkoušky zvuk doladit tak, aby vše bylo slyšet a hrálo jak má. Záležitost zvučení jsme společně řešili poměrně dlouhou dobu a kapela vychází zvukaři maximálně vstříc tím, že vozí vlastní mikrofony, kabeláž a odposlechové vybavení, takže zvukař se stará opravdu jen o to, co hraje "k lidem" a skupina má komfort na který je zvyklá na jakémkoliv koncertu.

Čím je kapela zvláštní?
Je to rodina a drží pohromadě už hodně dlouho. To je věc nevídaná. Zároveň žánrově je to skupina, která v českých vodách nemá moc konkurence.

 čtěte také: Chceme dělat pořádnou show pro lidi


Jak se podle tebe kapela za více než 20 let změnila?
Obrovsky. Benjaming Band, později Clan, mě doprovází vlastně celou moji zvukařkou kariéru. Od prvních punkových koncertů až po dnešní dobu. Je to jediná lokální skupina, která do toho šlape takhle dlouho, aktivně tvoří, zlepšuje se a poslouchá rady ostatních. Teď je to parta s profesionálním přístupem a jsem moc rád, že tu pořád je.

Na jaké kuriozity s „Benjaminy“ si rád vzpomeneš?
Na naše první setkání kdysi v New Endu, kdy minimálně můj výkon nebyl úplně dobrý a Olda si stěžoval Dědkovi (zvukaři, u kterého jsem začínal), co to tam bylo za jelito. Chvilku jsem pak kluky neměl rád. 😃 Každopádně jsem rád, že můžu říct, že za ty roky se z nás stali dobří přátelé a vždycky se rádi vidíme jak na podiu, tak i mimo něj.

Jan Duduš, pořadatel festivalu Otevřené hospody,
o kapele Benjaming´s Clan

Mám spoustu přátel z hudební branže, vždy se ale těším na setkání s Benjaming's Clan. Kapela je každý rok ozdobou a hlavní hvězdou festivalu Otevřené hospody. Jsou jedineční tím, jak umí skvěle pracovat se sílou publika a dokáží roztancovat i rozezpívat všechny věkové generace. Moc si vážím i jejich lidských vlastností, jsou vždy první, kteří hned druhý den ráno po festivalu volají, děkují a sdělují své dojmy. Děkuju jim za všechnu tu radost, spoustu zážitků, nočních telefonátů, kterou jsem díky nim prožil a přeji jim spoustu (nejen) hudebních úspěchů v dalších letech. 


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek