Sobota

15. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Je tu Victoria Ensemble a moderní pojetí klasiky

27. 11. 2023

page.Name
Ptačí zpěv, Ženský štěbet, Křik Paříže. To jsou namátkou vybrané skladby, které zazní při úterním koncertu Victoria Ensemble. Ačkoliv tomu možná názvy písní neodpovídají, půjde o finále Trutnovského podzimu.

Festival se dřív soustředil na klasickou hudbu. V poslední době ale pravidelně servíruje publiku i něco navíc. Muziku, která z klasiky vychází, nebo se na ni odkazuje. Právě takovým příkladem je Victoria Ensemble. Trutnovu přednese francouzské šansony a anglické madrigaly ze 16. století.

„Náš program je propojením staré hudby s možnostmi moderní doby. Prostě hledáme nové cesty k současným posluchačům,“ vysvětluje sopranistka a umělecká vedoucí souboru Viktorie Kaplanová Dugranpere.

Osm zpěváků bez instrumentálního doprovodu (jen s bubeníkem) interpretuje u nás málo známou francouzskou renesanční hudbu. Autor Clément Janequin v ní použil existující i vymyšlená slova, citoslovce a zvuky. „Skladby díky tomu znějí jako moderní, přitom jsou čtyři sta let staré. Nic podobného nenajdeme v evropské hudbě ani celá staletí po něm. Janequin opravdu výrazně překročil svoji dobu,“ zdůrazňuje Kaplanová.

Další zajímavostí je, že zpěváky doprovodí na improvizovanou perkusní soustavu renomovaný bubeník a skladatel Jan Šikl. „Hraje na pozoruhodné předměty, jako jsou například šavle, měšce s mincemi nebo nádobí,“ upozorňuje Kaplanová.

Atraktivní je také digitální malba, kterou skotská výtvarnice Frances Sander celý koncert doprovází. Na stěně za diváky tak budou vznikat přímo na místě velmi zajímavé obrazy. „Janeqiunovy písně místy vytváří dojem moderního voicebandu s prvky beatboxu, což mě inspirovalo k přímému propojení s naší dobou. Příběh těchto fascinujících skladeb bude odvyprávěn digitální malbou v reálném čase,“ říká Kaplanová.

Při koncertu zazní rovněž písně Johna Dowlanda, nejvýznamnějšího představitele anglické hudební renesance. „Je to protipól svérázného Francouze. Ve skadbách melancholicky líbezného Dowlanda je naopak zásadní melodie a básnický text,” dodává Viktorie Kaplanová.

Koncert se uskuteční v úterý (zítra) od 19 hodin v Koncertní síni Bohuslava Martinů. Vstupenky jsou v předprodeji v inforecepci Uffa a na jeho webových stránkách.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz