Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Krajiny fotografa Petra Čapka se noří do působivého mlžného oparu

22. 11. 2023

Krajiny fotografa Petra Čapka se noří do působivého mlžného oparu 0 snímků
Turistika, výlety, cestování. To jsou záliby trutnovského rodáka a fotografa Petra Čapka, během nichž se soustřeďuje na fotografování krajiny. „Nyní do ní už začínám i cíleně vyrážet na východy a západy slunce, někdy umocněné mlhou dávající nevšední atmosféru, což je spojeno s časným ranním stáváním,“ řekl autor aktuální výstavy V mlžném oparu... ve výstavním prostoru městského úřadu, kterou uspořádala Galerie města Trutnova.

Mlžný opar, kterým místy kouzelně prosvítají paprsky slunce, hraje v případě  Čapkových působivých snímcích hlavní roli. „Petr Čapek mě před časem ohromil tím, jak citlivě navazuje na krajinářskou fotografickou tradici Podkrkonoší a na to, co tady kdysi do prostoru vnesla fotografická legenda Jiří Havel. Navázal tak na esteticky příjemnou, jemnou linku Havlova fotografického projevu a při tom do ní vnesl něco osobitého,“ řekla při vernisáži ředitelka galerie Lucie Pangrácová.

Většina vystavených fotografií, které zaujmou nejen milovníky přírody a krajiny Čapkovým objektivem zachycenou už zmíněnou nevšední atmosféru, pochází z trutnovského regionu včetně města Trutnova, Náchodska, Stachelbergu, Krkonoš, Broumovska či Zlaté Olešnice, kde Čapek delší dobu žil. S jeho fotografiemi se lze potkat i v připravované publikaci Čarovné Krkonoše.

„Některé mé fotografie získaly ocenění v různých fotografických soutěžích, nejvíce v těch meziklubových, protože jsem od roku 2015 členem trutnovského fotoklubu KDÚ, tedy Každé druhé úterý,“ uvedl fotograf.

Za zmínku určitě stojí první místo za snímek Květnové ráno, který byl součástí Turnovského mapového okruhu v roce 2018, dále druhá místa v Mapovém okruhu Vysočiny za fotografie s názvem Ráno respektive Olešňák či Cenu svazu českých fotografů v Ratibořickém mapovém okruhu za snímek V práci.

„Fotografovat jsem začal v roce 1993 vypůjčeným kinofilmovým fotoaparátem. Prvními náměty byly okolí bydliště, rodina nebo opevnění,“ prozradil Čapek. Výstava tohoto bytostného krajináře v přízemí trutnovského městského úřadu potrvá do 31. prosince.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek