Pondělí

27. května 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Stabat Mater? Strhující, intimní a křehké, říká zpěvák Marek Šulc

20. 11. 2023

page.Name
Výjimečné představení zařadilo Uffo do programu na zítřejší večer - unikátní verzi Stabat Mater soudobého italského skladatele Marca Rosana, ve které společně účinkují špičkoví muzikanti Dua Kchun a tanečníci uznávaného souboru Dekkadancers.

Stabat Mater jako téma zpracovala víc než stovka hudebních velikánů, včetně Antonína Dvořáka. V Uffu ale bude k vidění v podobě, kde je kromě hudby klíčový i tanec.

„Na jevišti jsou dva světy, taneční a hudební, ale na diváka působí, jako kdyby šest účinkujících dělalo jednu věc. Neřešíme, kdo hraje nebo tančí,“ říká o pečlivě propracovaném propojení zpěvák Marek Šulc.

Na pódiu jsou s ním ještě tenorista Martin Prokeš, violoncellista Eduard Šístek a tanečníci Štěpán Pechar, Nikol Šneiderová a trojnásobný držitel Thálie a dlouholetý první sólista baletu Národního divadla Ondřej Vinklát.

 

„Choreografie dokonale kopíruje subtilnost a křehkost skladby. Pohybové vyjádření je nádherné a silné. Hodně silný momentem je, když violoncellista Eda Šístek hraje zcela sám jednu ze suit J. S. Bacha a tanečníci do toho improvizují,“ popisuje Marek Šulc.

Společně se účinkujícím povedlo závažné téma zpracovat do atraktivní inscenace. „Je radost pozorovat tři tanečníky, jak reagují na živou muziku a tvoří něco přímo před diváky. To se jen tak nevidí,“ tvrdí barytonista Šulc.

Ke Stabat Mater Marca Rosana se s kolegou Martinem Prokešem dostali náhodou na mobilní streamovací platformě Spotify. Po několika rozhovorech se členy dua Kchun vytvořil skladatel svébytnou úpravu pro dva mužské hlasy a violoncello. „Líbilo se mu, jak zpíváme a udělal úpravy přesně pro nás. Pak už jsme se jen s tanečníkem Ondřejem Vinklátem dohodli, že to uděláme živě,“ přiznává Šulc.

Vznikl tak výjimečný hudebně-taneční večer s podmanivou hudbou. „Je to silné, ale zároveň křehké a velmi intimní,“ dodává o úterním představení Marek Šulc.

Předprodej na představení probíhá přes web Uffo.cz nebo na inforecepci Uffa. Vstupenky je možné koupit přímo na místě.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Lukáš Marhoul