Neděle

16. června 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

VIDEO: Klavírista Pavel Pejchal zazářil na Trutnovském podzimu

29. 11. 2023

VIDEO: Klavírista Pavel Pejchal zazářil na Trutnovském podzimu 0 snímků
Srdečnými ovacemi ve stoje skončil klavírní koncert 42. ročníku Trutnovského podzimu, který se uskutečnil minulý týden ve čtvrtek v Koncertní síni Bohuslava Martinů. V historii tohoto renomovaného mezinárodního hudebního festivalu se jednalo o opravdu ojedinělý počin.

Posluchačům se totiž ve zcela zaplněném sále představil místní klavírista Pavel Pejchal, který je veřejnosti dobře známý i jako držitel ceny Trutnovinek Objev roku 2021, a ve svých patnácti letech se může pyšnit diplomy z mnoha prestižních domácích i zahraničních soutěží (namátkou pražská Prague Junior Note 2019, varšavská Music Phenomena 2020 či pařížská La Note Céleste).

Jak ale v úvodním slovu trefně poznamenal Pavlův pedagog z trutnovské ZUŠ Vít Havlíček, před domácím publikem se hraje nejobtížněji, zvlášť když se jedná o sólový recitál. Pavel se ale tohoto úkolu zhostil víc než bravurně a trutnovskému publiku předvedl posluchačsky zajímavý a dramaturgicky pestrý hodinový program.

V první části Pavel přednesl klavírní skladby světových skladatelů D. Scarlattiho, L. van Beethovena a F. Chopina.  Ze svého repertoáru zahrál rovněž méně hraná díla vrcholných českých romantických skladatelů A. Dvořáka a Z. Fibicha. Zejména ve Fibichových Variacích e moll ukázal, jak brilantně dokáže skloubit technickou náročnost s citem pro hudební představivost a dramatickou výstavbu celku.

Ve druhé části se společně s klavírem představil také smyčcový Trutnovský festivalový orchestr pod vedením Lukáše Červeného, složený pro potřeby koncertu výhradně z místních mladých podkrkonošských muzikantů. Z romantické nálady se program přenesl do klasicistního světa hudby W. A. Mozarta, z jehož tvorby zaznělo svěží Divertimento F dur v podání smyčcového orchestru. K vrcholům večera patřilo společné provedení volné věty Mozartova Klavírního koncertu d moll, která je známá zejména díky Formanově filmu Amadeus. Na závěr pak zazněl populární Turecký pochod v úpravě pro klavír a smyčce. Po dlouhotrvajícím potlesku ještě Pavel připojil krátký přídavek, který koncert zakončil.

Po tomto vydařeném počinu nezbývá nic jiného, než držet Pavlovi pěsti v přípravě na přijímací zkoušky na konzervatoř a těšit se na jeho další hudební aktivity.

Tomáš Korbel
redakce@trutnovinky.cz
Foto a video: Miloš Šálek