Pondělí

27. května 2024

Nyní

18°

Zítra

15°

Svátek má

Zapište si do diáře: Jazzincové večery nejen s jazzem

5. 11. 2023

page.Name
Posledními dvěma hudebními večery skončí v listopadu 25. ročník mezinárodního festivalu Jazzinec. První je na programu už zítra večer v Národím domě.

HENRY NOW
pondělí 6. listopadu od 19 hodin
v Národním domě
Kdo má rád rockovou avantgardu uvítá návrat jedné z jejích nejvýraznějších kapel minulého století. V Trutnově bude hrát britské kvarteto Henry Now, které volně navazuje na legendární skupinu sedmdesátých let Henry Cow.

Klíčovými postavami v ní jsou opět kytarista Fred Frith a saxofonista a hráč na klávesy Tim Hodgkinson, kteří kdysi zásadně ovlivnili alternativní scénu po celém světě. Doplňují je bubeník Chris Cutler a baskytarista John Greaves. „Jejich muzika vychází z alternativního rocku, má v sobě prvky improvizace, ale není to ani rock ani jazz. Už se těšíme na zajímavý hudební večer,“ vysvětluje pořadatel festivalu Tomáš Katschner.

STEVE COLEMAN AND REFLEX
KATIE BRADLEY BAND
úterý 14. listopadu od 19 hodin
v Uffu
Hudební večer ozdobí dvě světové hudební hvězdy. První je americký saxofonista Steve Coleman, který je označován za jednoho z nejvlivnějších umělců moderního jazzu. Právě jeho myšlenky, kdysi považované za nekonvenční a nepřístupné, se staly základem dnešního jazzu.

„Pro řadu lidí je právě on ztělesněním jazzu. On je tím, který to vede někam dál,“ upozorňuje Katschner. Na Jazzinci s Colemanem vystoupí špičkoví spoluhráči, kanadský basista Rich Brown a americký bubeník Sean Rickman.

Druhou hvězdou večera je britská bluesová písničkářka a hráčka na harmoniku Katie Bradley. Za úžasný ženský bluesový zpěv získala v letech 2015 a 2021 British Blues Award. Proslula také spoluprací s Lutherem Allisonem a zpěvačkou Suzanne Vega.

Nejnověji se zaměřila na spolupráci s rhythm&bluesovými velikány, jako jsou např. Lucky Peterson, Georgie Fame a Geno Washington. V Trutnově už jednou úspěšně koncertovala. „Co hezčího bychom si měli dát na závěr roku, než dárek v podobě příjemného vokálu úžasné zpěvačky, která navíc umí velmi dobře hrát na foukací harmoniku,“ dodal Tomáš Katschner.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz