Pondělí

27. května 2024

Nyní

17°

Zítra

13°

Svátek má

Film Toulavé boty Jiřího Jůzla měl premiéru v muzeu

17. 12. 2023

Film Toulavé boty Jiřího Jůzla měl premiéru v muzeu 12 snímků
Na konci května dostal Jiří Jůzl Kulturní cenu města Trutnova. Nyní, těsně před Vánoci dostal další mimořádný dárek. V Muzeu Podkrkonoší měl premiéru film, který zachycuje jeho trampování, cestování a fotografování. Má název Toulavé boty Jiřího Jůzla. Muzikant a autor mnoha knih pak doplnil projekci besedou s diváky a projekcí snímků.

Jůzl se proslavil zejména trampskými výpravami a psaním cestopisných knih. K jeho cestám vždy patřilo dobrodružství a romantika. Vydal se například po stopách Zlaté horečky na Klondike, za tři dny ušel pěšky 54 kilometrů v náročném terénu. Na americký kontinent se vypravil i na tzv. trampský potlach, setkání lidí z celého světa, kteří mají na prvním místě přátelství a přírodu.

Výpravy popsal ve svých knihách. Mezi nejznámější patří Z Trutnova na Nový Zéland - deník z vandru od protinožců a Z Trutnova na Colorado River - splněný vodácký sen. Letos vydal publikaci Tramping na Trutnovsku v oblasti Sudet. V ní podrobně zmapoval zdejší trampské hnutí, osady i osobnosti.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek