Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Fotografka Hurdálková vystavuje kouzelné Maličkosti i nové kalendáře

4. 12. 2023

Fotografka Hurdálková vystavuje kouzelné Maličkosti i nové kalendáře 0 snímků
Má svá oblíbená témata. V poslední době se hodně věnuje detailům nejen v krajině a přírodě, ale také ve městě. Fotografka Lenka Hurdálková z Trutnova, členka zdejšího fotoklubu KDÚ (Každé druhé úterý), nyní své výrazné a nápadité snímky, jež vznikly v posledních dvou letech, představuje na výstavě Maličkosti v Galerii Celnice v Malé Úpě.

Inspiračními zdroji autorky jsou místa v okolí jejího bydliště v Trutnově. „Chodím často na procházku za řeku Úpu do lesa odkud je krásný výhled na malebné Vraní hory. Potom se vydám na druhou stranu přes louku, kde je zase úžasný výhled na Krkonoše. To jsou pro mě taková super místa,“ prozradila fotografka, kterou baví dívat se kolem sebe přes hledáček a vidět svět trošku jinak, než všedně.

Ráda se toulá městy, když je zahalí tma a lampy svými žlutými prsty svírají jen nejbližší okolí, přírodou zhlížející se v nesčetných zrcadlech kaluží a rybníků. „Nebo jen skládám střípky, které ve své osamělosti jsou běžné a všední, ale ve spojení s jinými se stále stávají zajímavou mozaikou,“ sdělila ve svém medailonku pro fotoklub KDÚ. Fotografka se však ničemu novému nebrání.

Často fotí rozmanité akce, koncerty, které miluje, prostě tvoří reportážní snímky. Navíc už třetím rokem s kamarádem Radkem Malinou dávají dohromady vánoční písničku, kterou zpívají děti a Lenka je při tom fotí, což se minulou sobotu odehrálo například ve Svobodě nad Úpou. „To si vždy moc užívám,“ uvedla. Kromě realizace zmíněné výstavy svých fotografií v Galerii Celnice rovněž vytvořila dva kalendáře.

Ten první se jmenuje Trutnov 2024. Výtěžek z jeho prodeje putuje na tradiční festival Webrovkafest na Klučance 2023 a jeho adresáty jsou děti z dětských domovů. To ale v této oblasti není všechno. Výtěžek z dalšího kalendáře je určen trutnovskému psímu útulku. „První rok jsem útulku poskytla kalendář s fotografiemi Trutnova a jeho provozovatelé mě pak poprosili, zda bych jim nafotila obyvatele útulku. Protože mám moc ráda psy i kočky, nebyl to problém a navíc mám radost, když to přinese nějaké peníze, které jdou na dobrou věc,“ řekla Lenka.

Podle ní, jako fotografky, vidět ještě neznamená umět ukázat, což asi zjistil každý, kdo se někdy snažil něco zajímavého vyfotit a výsledná fotografie nevypadala ani zdaleka tak, jak si ji představoval. „Já se stále učím,“ poznamenala. Její kolega z KDÚ jednou pronesl úsloví, že všichni fotí krajiny a on fotí kraviny…, s čímž se fotografka ztotožnila.

„Pro někoho mohou být ty fotky kraviny, pro někoho ne. Myslím, že to platí pořád a záleží na tom, jak se na to člověk dívá. Když se mně však na fotce povede zachytit něco humorného, ​​​​nebo zvláštního, moc mě to těší,“ prozradila Lenka Hurdálková, která nespřádá dlouhodobé fotografické plány, ale ví, co ji brzy čeká.

„Bude to celoroční výběr mých fotek, což pravidelně dělám. Přidám k nim hudbu a vznikne z nich video,“ dodala a pozvala zájemce nejen na svou výstavu v Malé Úpě, která potrvá do konce února, ale také jim nabízí ke koupi své kalendáře s výtěžkem pro dobrou věc.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Lenka Hurdálková, Ctibor Košťál, Jiří Flídr, Tomáš Havrda