Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

15°

Zítra

22°

Svátek má

Holomíčkova fotografická výpověď přináší silné a nezapomenutelné okamžiky

1. 12. 2023

Holomíčkova fotografická výpověď přináší silné a nezapomenutelné okamžiky 0 snímků
Výjimečná kulturní událost, která zůstane dlouho v myslích milovníků umění a fotografie zvlášť! Touto jednou větou by se dala charakterizovat výstava významného a proslulého českého fotografa Bohdana Holomíčka nazvaná stručně a výstižně Fotografie. Včera začala vernisáží v Centru současného umění EPO1 v Trutnově - Poříčí.

Už při vstupu do čistého výstavního prostoru diváka doslova pohltilo více než tisíc černobílých autorových snímků, které jsou bez nadsázky nejen úžasným a nesmírným dokumentárním vkladem do dějin české fotografie 20. století, ale také důkazem dokonalého fotografova oka a zafixovanými příběhy, jež se nebudou opakovat. Je to zkrátka podívaná, která diváka pohltí a dostane do dob, zejména pro pamětníky důležitých.

Zcela výstižně a poeticky v tomto smyslu výstavu charakterizoval Jan Kunze, ředitel EPO1. „Fotograf zachycuje prchavé momenty existence, které jsou jako rozkvetlé květy na poli času tančící ve větru, než zmizí do západu slunce. Uchování náhodných setkání, jež jako střípky stříbrného deště padají na povrch tůně, jen aby se rychle rozplynuly v tichu.“ A právě letmé okamžiky jsou výraznou devízou Holomíčkových snímků.

„Je to taková retrospektiva, která zachycuje okamžiky, jimiž jsem procházel s fotoaparátem v ruce a zachycoval je víceméně intuitivně,“ řekl fotograf.

Výstava
je rozdělena do několika souborů. Jsou zde záběry z trutnovského regionu, kde Holomíček žije. Zvláště silné dokumentární linky představují fotografie z nedalekého Hrádečku, na nichž jsou budoucí prezident Václav Havel, jeho žena Olga a nekonečná řada přátel a významných osobností kulturního života, mezi něž určitě patří například herci Rudolf Hrušínský, Ladislav Smoljak, Petr Čepek či muzikanti nebo výtvarní umělci.

Holomíček samozřejmě velmi intenzivně mapoval i listopadové události v roce 1989, kde vyniká
vystavený snímek trutnovského náměstí s demonstrujícím davem v jeho centru.

Nepochybnou perličkou výstavy je rovněž lehce „zašlé“, ale o to více autentické autorské plátno představené v roce 1981 na legendární výstavě 9 x 9 v Plasech na Plzeňsku, kterou zorganizovala známá historička fotografie Anna Fárová. „Tento fotografický svátek, v dané době nevídaný, představil práce kmenových autorů výstav z Činoherního klubu v Praze a navštívili jej mimo jiné světoví fotografové Marc Riboud, Henri Cartier – Bresson či Martine Francková,“ připomenul Holomíček.

Samostatnou a zcela jistě velmi důležitou součástí výstavy jsou Holomíčkovy snímky bývalé prvorepublikové elektrárny, která se dnes proměnila díky úsilí manželů Renaty a Rudolfa Kasperových v Centrum současného umění EPO1. Právě tady v šedesátých letech pracoval Holomíček jako elektrikář a také fotil. Jeho nynější umělecký návrat do těchto prostor má velmi symbolický význam.

Pro mě je to zároveň obrovský kus nostalgie, protože vcházím do prostoru, který kdysi vypadal zcela jinak a kam jsem chodil do práce. Je úžasné, že se podařilo zachovat původní objekt a co z toho vyrostlo je fantastické. Myslím si, že je to od manželů Kasperových úžasný počin,“ vrátil se do dávné minulosti legendární fotograf.

Ředitel EPO1 Kunze v souvislosti s výstavou poznamenal, že jde o jakýsi obrazový záznam a deník autora. „Co mě ještě šlo hlavou, když jsem se na Bohdanovy fotografie při instalaci díval, byla skutečnost, že ztrácíme paměť. Najednou zjišťujeme, jak třeba Trutnov vypadal v šedesátých letech úplně jinak, ale už nás pohltila přítomnost a zapomněli jsme na to. Snímky fotografa jsou skutečně fascinující, je to pro mě opravdu velmi silný zážitek. Jako jeden z nejvýznamnějších fotografů stále do dneška zaznamenává život a jeho rozmanité příběhy ve všech jeho podobách,“ dodal Kunze.

Holomíček poděkoval návštěvníkům vernisáže za účast a zároveň s humorem sobě vlastním oznámil, že přišli moc brzy, protože některé věci na výstavě ještě nejsou hotové. „To ale nevadí. Ještě chybí některé popisky a aspoň uvidíte, jak se bude v průběhu možná proměňovat. To, co tady vidíte, je jen promile toho, co bych ještě mohl ukázat. Až výstava skončí, mohla by začít nová, úplně jiná a možná ještě zajímavější,“ sdělil fotograf, který, jak Trutnovinkám řekl jeden z účastníků vernisáže, by si jednoznačně zasloužil, aby získal nějaké významné regionální ocenění.

Hodnotu Holomíčkova rozsáhlého díla zachycující nevšední okamžiky všedního života a jeho osobnost kdysi výstižně charakterizovala již zmíněná významná historička umění Anna Fároavá. „Bohdan Holomíček je vzácný fenomén české kultury, který je bytostně spojen s regionem Trutnovska. Fotograf přátelských setkání, zachycující pozitivní situace, okamžiky milosti, záblesky lásky za magického přispění světla.“

Za to, že fotograf přijal výzvu vystavovat právě v EPO1 mu při vernisáži poděkoval jeho zakladatel Rudolf Kasper. „Je to pro nás opravdu čest a potěšení,“ řekl k přítomnému fotografovi, jehož si už nikdo nedokáže představit jinak, než s fotoaparátem v ruce, a to při každé příležitosti. „Zvedl jsem tu rukavici, protože je to lákavé a taková šance se neopakuje,“ odvětil Holomíček, jehož výstava Fotografie potrvá tři měsíce.

V jejím průběhu bude mít veřejnost jedinečnou příležitost se v EPO1 s fotografem a jeho dílem osobně potkat při projekcích. Bude to vždy od 13 do 18 hodin v neděli 10. prosince, v neděli 10. ledna, ve čtvrtek 25. ledna, ve čtvrtek 1. února, v neděli 11. února a také při derniéře výstavy v neděli 3. března. Kromě toho ve čtvrtek 11. ledna v 17 hodin dojde ke křtu autorovy knihy Album 1958 – 1977.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová, Hynek Šnajdar