Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Prolínání rozmanitých témat nabízí pozoruhodná výstava malířky Zlesákové

20. 12. 2023

Prolínání rozmanitých témat nabízí pozoruhodná výstava malířky Zlesákové 39 snímků
Bez nadsázky se dá říci, že aktuální výstava v Galerii Uffo v Trutnově patří mezi to nejlepší, co tato instituce v letošním roce nabídla. Divák a zároveň příznivec kvalitního výtvarného umění, který do těchto prostor zavítá, je doslova pohlcen pestrostí témat a jejich samotným uměleckým ztvárněním. Je to zkrátka magická podívaná. Autorkou děl je Markéta Zlesáková z Červené Hory, která svou expozici nazvala Téměř klidný den.

Výstižně vyjádřil pohled na autorčinu tvorbu historik umění Hynek Rulíšek. „Tvorba Markéty Zlesákové názorně ukazuje širokou škálu možností přístupu ke skutečnosti obklopující člověka, nepřebernou mnohotvárnost vidění a prožívání přírody a života.“ A je tomu skutečně tak. Stěny trutnovské galerie jsou pokryty působivými a často velmi imaginativními obrazy, obsah je částečně inspirován přírodními motivy z cest na Nový Zéland či do Tonga.

„Malířka je inspirována osobními zkušenostmi z různých kulturních prostředí, obdivuje islámskou zdobnost, prolínání a složitosti pralesních spletí a vegetace exotických krajin. Grafické školení vnáší do její malby vyšší míru abstraktního myšlení, propojuje reálné vize s imaginací,“ řekl kurátor výstavy Jan Kunze s tím, že komplikovanost zdánlivě chaotického obrazu a následného vynoření se systému, je formou, kterou malířka považuje za nejgeniálnější výraz umění a ráda by se jí co nejvíce přiblížila.

Prolínání autorčiny tvorby zaujalo také ředitele Uffa Libora Kasíka, který upozornil nejen na inspiraci z dalekých cest Zlesákové, ale také na vystavená díla bohatá na ornamenty, kde se spojuje umění volné a užitné. Malířka v této souvislosti potvrdila, že má silný vztah k dekoru, ornamentu a textilu. „Na některých zde vystavených obrazech je to trochu vidět. Do obrazu se mně to dostává a já zkoumám, jak je pro mou malbu nosné, aby v něm byl dekor zakomponovaný,“ uvedla.

Jednotlivé vystavené cykly na sebe navazují, přelévají se jeden do druhého a autorka zanechává v následujícím cyklu i rozmanité fragmenty z těch předchozích. V některých dílech se objevují také členové rodiny. I když se malířka nepovažovala za figuralistu, tvorbou v tomto ohledu se jí stala. Podle ředitele Uffa jsou diváci na výstavě svědky díla, které je hluboké, silné a zároveň je pro lidi, jež toto umění zajímá, i atraktivní. „Propojení kvality s určitou formou atraktivity je z mého pohledu skvělé. Troufám si tvrdit, že tato výstava pro návštěvníky bude silným a obohacujícím zážitkem,“ prohlásil ředitel.

Už zmíněný historik umění Hynek Rulíšek k tvorbě malířky použil citát sv. Augustina: Hledáme, abychom nacházeli, ale nacházíme, abychom hledali, tedy hledáme, abychom hledali. „Jedno však lze s jistotou prohlásit. Markéta Zlesáková nejen že neustále hledá, ale také nachází. A její díla jsou svědectvím jejího pracovního a upřímného hledání,“ dodal Rulíšek. Pozoruhodná a poutavá výstava Markéty Zlesákové potrvá v Galerii Uffo do 29. ledna.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek