Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Takové ohlasy na svůj první film Šafařík nečekal. Další bude o upírech

13. 12. 2023

Takové ohlasy na svůj první film Šafařík nečekal. Další bude o upírech 26 snímků
O malých věcech. Povídkový film, který je režijním a scénáristickým debutem trutnovského herce Denise Šafaříka, se před pár dny promítal v kině Vesmír. Diváci v sále, kde nechyběl ani devětadvacetiletý autor, mohli sledovat bizarní historky s překvapivými pointami, které se odehrávají v jednom činžovním domě a neuzavřenými konci nechávají prostor i pro zamyšlení.

„Přišlo mi zajímavé nechat konce trošku otevřené, aby si divák mohl sám říct, jak moc fatálně to dopadne. Jestli třeba kočička mohla přežít… To už je na vás, jak moc morbidní jste,“ ušklíbl se Denis Šafařík, když zmiňoval jednu z povídek při besedě, která následovala po promítání filmu. Společně s ním usedla do křesla před diváky také jeho herecká kolegyně a trutnovská rodačka Anita Krausová, kterou obsadil do jedné z rolí. „Film jsem dnes viděla podruhé a užila jsem si to stejně jako poprvé. vím, jak to celé vznikalo a znám všechny okolnosti, takže k tomu mám osobní vazbu,“ sdělila Trutnovinkám. „Moje povídka? Vyšla jsem z toho ještě dobře, je taková přívětivá. Mohla jsem dopadnout mnohem hůř a mohla být pěkně zfackovaná,“ líčila s úsměvem

Film měl původně 15 storek a délku 90 minut, ovšem Šafaříkovi přišel dlouhý, tak ho zkrátil a tři povídky vyškrtnul, včetně té, kde hrál on. „Třeba ji někdy za dvacet let vytáhnu z archivu. Bylo to peklo,“ řekl lidem v kině, ale víc neprozradil. Velkou alchymií pak podle něj bylo zvolit správné pořadí za sebou, v kontrastu s realitou a absurditou. „Věděl jsem, že první povídka musí být ta s básněmi, která nám definuje ten dům a jediná se odehrává mimo byt. A naopak poslední musela být narozeninová, protože je nejrealističtější a je jediná bez dialogu, protože v ní je herečka sama,“ vysvětluje. Kdyby si prý až do té doby někdo říkal, že tohle se přeci nemůže stát a je to absurdní, tak touto povídkou se Šafařík snaží divákovi připomenout, že se to děje.

Jaké na film zatím zaznamenal ohlasy a jak si vede v kinech? „Jedna věc jsou čísla, druhá věc je ohlas. Ohlas má film podle mě nadstandardní, ani jsem takový nečekal. No a čísla má zatím jako artový film neznámého autora,“ sdělil trutnovský tvůrce.

Film vznikal, od napsání scénáře až po premiéru, která proběhla 13. června v kině Přítomnost na Žižkově, dva roky a dvě měsíce. A jednou z jeho zajímavostí je, že se zafinancoval až zpětně. „Měli jsme provozní peníze na pronájem bytů (natáčelo se ve třech – pozn. red), na techniku a abychom hercům měli dát co k jídlu, ale to bylo všechno,“ vyprávěl mladý režisér. Když natáčení skončilo, sednul si na dvě měsíce do střižny, film dal dohromady a pak ho teprve ukázal producentům. Těm se líbil a oni zaplatili všechny herce i finální postprodukci. „Od začátku jsem věděl, že nemáme moc peněz, ale celý tým jsme měli za cíl, aby film nevypadal, jako že smrdí pětikačkou. Snažili jsme se z toho mála, co jsme měli, udělat nejvíc co šlo,“ konstatoval. O dvacetimilionový biják se však ani náhodou nejednalo. „To bude až ten další,“ smál se.

Scénář dalšího filmu už má ale opravdu rozepsaný a výhledově by film chtěl točit za dva roky. O čem bude? „O upírech a bude to další jakoby bizár. Ale mě to baví a dokonce už mi producent řekl, že se mu to líbí,“ prozradil při besedě a nastínil, že se už nebude jednat o povídky, ale o celistvý příběh, jehož děj se bude odehrávat v sudetské vesnici v roce 2001. „Teď jsem odjel do Bernartic a trošku se tam toulal, ale asi to spíš situuji na Lampertice,“ rozesmál publikum. „Tím se ale nechci nikoho dotknout. Mám tam rodinné kořeny a zároveň jsou to pro mě takové české Karpaty,“ usmíval se a doplnil, že pod Krkonošemi by natáčel rád. „Vždycky se snažím vycházet ze sebe a se zdejším regionem jsem samozřejmě spjatý. Ale víte, jak to je ve filmu, lokace se skládají z mnoha různých míst a jedna vesnice se skládá z dalších deseti vesnic, aby to bylo hezké nebo aby tam bylo ro, co je potřeba. Něčím mě to tady však přitahuje, a tak aspoň nějakou část filmu bych chtěl určitě zavést tady do těch končin,“ doplnil začínající režisér.

Co se týká aktuálního dění okolo Denise Šafaříka, tak od začátku prosince začal zkoušet už svou třetí inscenaci v Dejvickém divadle. A se svým souborem Maso krůtí čtvrtou inscenaci v Divadle NoD. Dotočil také pokračování druhé a třetí série Krále Šumavy, které poběží na Voyo. A jen doplnění, čemu se ještě momentálně věnuje Anita Krausová. Ta dotočila druhou sérii Hořkého světa a natáčí i pokračování Případů mimořádné Marty. Namlouvá audioknížku a v Divadle D21 nazkoušela představení Mein Gott!, které je o Karlu Gottovi a Ivaně Trumpové.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Michal Kriegler