Středa

24. července 2024

Nyní

16°

Zítra

13°

Svátek má

Úpa známá i neznámá, pozvánka do krásného kraje

23. 12. 2023

Úpa známá i neznámá, pozvánka do krásného kraje 21 snímků
Víte, že řeka Úpa je dlouhá zhruba 78 kilometrů? Víte, že na ní vznikly desítky mlýnů a vodních elektráren? Víte, že je s ní spojena řada známých literárních děl? Pokud ne, tak pro vás máme tip, kde takové zajímavosti najdete. V nově vydané knize Úpa známá i neznámá.

Publikace poutavým způsobem popisuje vše důležité, co byste o řece Úpě měli vědět. Připomíná fakta, například kde pramení a kudy přesně protéká, i historické okamžiky s ní spjaté. Upozorňuje také na řadu zajímavostí a unikátů, díky kterým přitahuje pozornost i v dnešní době. Třeba splavy nebo mosty a lávky, které patří ke všem vodním tokům.

Poukazuje i na zajímavosti z bezprostředního okolí. Například v Peci pod Sněžkou protéká Úpa kolem proslulé Hospody Na Peci, takže nechybí zmínka právě o ní. Podobné je to s Vilou Piette ve Svobodě nad Úpou, starou trutnovskou papírnou nebo stříbrným dolem v Suchovršicích.

Kniha je plná fotografií, map a ilustrací, dohromady jich je přes čtyři stovky. Texty jsou rozčleněné do sedmi kapitol tvořených stručnými texty. Vše je přehledné, v publikaci se 260 stránkami se dá snadno listovat a hledat, takže je vhodná i pro méně trpělivé čtenáře.

„Není to vlastivěda, ale pozvánka do krásného kraje úpského údolí,“ vysvětlil jeden ze čtyř autorů, Antonín Tichý ze Svobody nad Úpou. Právě jeho články a texty z webové stránky freiheit.cz se staly základem knihy pro horní tok.

Stejně tak byly klíčové podklady od Aleše Fetterse. Známý spisovatel a historik před lety publikoval studii o hydronomii povodí řeky Úpy. Jeho text o názvech zdejších vodních toků vysvětluje mimo jiné původ jména Úpa. Právě tuto úvodní část najdete v knize celou.

Další kapitoly mají v knižní podobě čtivější podobu. „Text Aleše Fetterse je příliš odborně zaměřený, zatímco naše knížka je zamýšlena jako čistě popularizační,“ uvedla Eva Koudelková, hlavní autorka knihy.

PROČ PRÁVĚ ÚPA?
Jméno Úpa patří k nejstarším zeměpisným jménům v Krkonoších. Z dnešního pohledu se dá přeložit jako tok, řeka, proud. Více se dočtete v textu Aleše Fetterse, který pojednává o původu názvu Úpa a je součástí nové knihy

Právě ona s nápadem na vydání knihy přišla. Po úspěšné publikaci Metuje známá i neznámá se pustila do práce na publikaci o Úpě. „Zajímavý je už prostý fakt, že pramení vysoko v Krkonoších a svoji pouť končí v rovinaté nížině kolem Jaroměře,“ upřesnila. Protože na toku je kromě řady měst a obcí rovněž velká spousta přírodních krás, historických památek a také továren, požádala o spolupráci Ottu Štemberku.

Známý trutnovský badatel a předseda spolku Trutnov - město draka zmapoval velkou část horního úseku řeky Úpy. „Velmi zajímavé bylo, když jsem například procházel všechny vodní elektrárny. Od pramene až po Suchovršice jich bylo třiadvacet. Musel jsem zjistit, co umí, jakého jsou typu, nafotit je, promluvit s majiteli. Když jsem viděl i sto let staré funkční turbíny, byl to zážitek, který jsem do té doby neměl,“ přiznal při slavnostním uvedení knihy v trutnovské Galerii Draka. Knihu společně s Antonínem Tichým pokřtili symbolicky právě vodou z Úpy.

Publikaci vydalo Nakladatelství Bor, prodává ji knihkupectví Kosmas.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová