Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

18°

Zítra

25°

Svátek má

Vánoční lov o souboji dobra se zlem čeká premiéra v kině Vesmír

25. 12. 2023

Vánoční lov o souboji dobra se zlem čeká premiéra v kině Vesmír 15 snímků
Film s hororovým nádechem nemusí být nutně celovečerní. O tom svědčí zbrusu nový krátkometrážní opus nazvaný Vánoční lov, který má pouhých osmnáct minut. Vznikl v režii Trutnováka Petra Špetly, vyrobila ho produkce Špetla Film pro projekt NaturalMonster.cz a v premiéře ho budou moci diváci zhlédnout už tento čtvrtek v 17 hodin v trutnovském kině Vesmír.

„K vytvoření tohoto filmu mě přivedl fitness trenér a rehabilitační praktik Matyáš Dlouhý, s nímž v poslední době tvořím spoustu videoklipů. Řekl mně, že má rád horory a chtěl by něco takového vytvořit,“ vzpomíná na nedávnou minulost režisér. Uplynula je n krátká doba, kdy byli vybráni herci a začal se natáčet film s trutnovskou historickou,tak trošku vánoční tematikou.

V dávných dobách, kdy se temnota skrývala v každém stínu a naděje byla těžká jako nejtemnější noc, statečný rytíř Albrecht z Trautenbergu, zakladatel města Trutnov, přijal osud, který poznamenal celé generace. S odvahou a mečem v ruce se postavil proti lidmi nenáviděnému drakovi, který ve skutečnosti lovil zlo v horách a udržoval rovnováhu sil. To je základní dějová linka této filmové novinky. Podle režiséra Špetly je však podstatné, že jde o souboj dobra se zlem.

Vítězství nad drakem vypadalo jako osvobození člověka nad mocí pekel, ale lidem se to vrátilo jako nezlomná kletba. Odtud začala tradice, kdy se každých padesát let musí parta „náhodně“ vylosovaných otců z města vydávat o Vánocích do temných lesů, čelit zlu a nést na svých bedrech břemeno, které kdysi nesl drak. „A při té poslední výpravě začíná naše dobrodružství,“ nastínil režisér, jenž připustil, že nemá příliš rád trutnovskou pověst o drakovi, kde ho zabíjejí. „Mám raději, když drak žije,“ sdělil. 

Film, který se odehrává o Vánocích, od první klapky po finální střih vznikl za třináct dní. Celkem se natáčel 17 hodin během čtyř dnů. Ten nejdelší trval 12 hodin a odehrával se v božanovském kamenolomu. Kvůli vydatnému dešti a natáčení v noci byl nejnáročnější. Filmaři s kamerou rovněž zabírali prostory Krakonošova náměstí a Galerie Uffo. Jednou z postav filmu je i ředitel Uffa Libor Kasík. „Kluci viděli můj „výkon“ v jednom krátkém filmu a usoudili, že jsem asi dobrý herec. Myslím si, že to byla od nich dobrá volba,“ prozradil s úsměvem, proč byl do filmu vybrán.

Zároveň připouští, že film je provázen jakousi dávkou drsnosti, která však není prvoplánová. „Myslím si, že souboj dobra se zlem, nebo jako to nazveme, je stále aktuální,“ poznamenal a prozradil, že natáčení bylo neuvěřitelně rychlé, kvůli počasí nejnáročnější právě v božanovském lomu. „Tam jsem musel asi dvacet minut ležet na zemi ve sněhu, což nebylo nic příjemného,“ přemítá herec Kasík. Těch nevšedních situací, které natáčení provázelo, bylo ale více.

„Make up krve nešel umýt a zůstával na hercích až dva dny. Kaskadér Jakub Dohnal se při sebevraždě ve filmu lehce pořezal na krku,“ vypočítal režisér, jemuž s dramaturgií v postprodukci pomáhala jeho žena Denisa Špetlová, která si i zahrála roli moderátorky rádia. Další zajímavostí je, že ilustrace ve stylu anime vytvořila „umělá inteligence“.

A proč by na Vánoční lov měli diváci do kina Vesmír přijít? „Mimo jiné zachycuje Trutnov a filmy o tomto městě vlastně nejsou. Myslím si, že by si ho Trutnováci neměli nechat ujít,“ domnívá se Libor Kasík.

Film Vánoční lov nebude jen diváckým zážitkem, ale má také charitativní povahu. Polovina výtěžku bude totiž věnována Nadačnímu fondu Pink Bubble, který pomáhá dětem a mladým lidem postiženým rakovinou. „Určitě chceme pomáhat lidem, kteří to potřebují. S Nadačním fondem Pink Bubble jsem měl zkušenost, když jsem pro něj natáčel přes úpické hasiče. Jeden z nich měl zrovna nemocné dítě a zjistil, že tato organizace skvěle funguje a navíc dělá dobrou věc, která je transparentní,“ vysvětlil režisér Špetla.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv Špetla Film