Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

21°

Svátek má

Finský muzikant zahraje v EPO1 na originální nástroj podle da Vinciho

15. 10. 2023

page.Name
V pondělí večer můžete vidět a slyšet něco výjimečného - nový hudební nástroj omniwerk. V trutnovském EPO1 na něj bude hrát finský muzikant Aki Rissanen.

Omniwerk vytvořili dva jiní Finové Jonte Knif a Jukka Ollikka. Spojili dva historické nástroje: klávesový geigenwerk (neboli violu organistu, vymyšlenou Leonardem da Vincim) a lautenwerk (barokní klávesovou loutnu, kterou si oblíbil Johann Sebastian Bach).

Nový instrument vydává naprosto unikátní hudbu - směs zvuku houslí či cella, a loutny, ale s řadou zdokonalení. „Vzniká tak pozoruhodná škála akustických zvuků,“ vysvětluje Tomáš Katschner, dramaturg festivalu Jazzinec.

Právě součástí podzimního programu proslulého mezinárodního festivalu pondělní koncert bude. Na nový nástroj zahraje klavírista Aki Rissanen, který už se s ním předvedl na řadě finských festivalů či koncertů. Pro omniwerk si přichystal nové kompozice.

„Není to v jeho podání jazz, ale velmi osobitá muzika, která vychází ze dvou protikladů: starší, klasický zvuk připomínající barokní a renesanční éru se snoubí s minimalistickým vlivem a elektronickou abstrakcí. Je to jakési akustické renesanční techno - madrigaly se potkávají s minimalismem,“ říká Katschner.

Koncert se uskuteční - pro jazzincové publikum na netradičním místě - v novém Centrum současného umění EPO1 v Trutnově - Poříčí. Začátek je v 19 hodin. Vstupenky lez koupit v předprodeji přes facebookové stránky pořadatelů.

(pac, tz-tka)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Maarit Kytoharju