Pondělí

27. května 2024

Nyní

18°

Zítra

15°

Svátek má

Harfenistka Englichová zahájí festival Trutnovský podzim

2. 10. 2023

page.Name
Pět koncertů, tedy pět výjimečných večerů, tvoří program letošního 42. ročníku Trutnovského podzimu. Původně se festival zaměřoval na komorní hudbu, jako už pravidelně v posledních letech ale znovu nabídne širší žánrové rozkročení. Začíná už nyní, úterním koncertem tria Englichová, Poláčková, Veverka.

Dramaturgie Trutnovského podzimu koresponduje s celkovou strategií Uffa. „Zařazujeme do programu i současnou tvorbu, přidáváme pohybové a vizuální vjemy, dáváme prostor slavným a známým, ale i místním,“ vysvětluje Libor Kasík, ředitel Uffa, původní profesí operní pěvec.

Pozornost přitahuje už hned první hudební večer. Hlavní hvězdou při něm je špičková a půvabná harfenistka Kateřina Englichová. Koncertovala mimo jiné také v proslulé Carnegie Hall. V Uffu bude účinkovat se sopranistkou Alžbětou Poláčkovou a hobojistou Vilémem Veverkou. „Jejich program Ekstase hledá nové hudební spojení, bývá označován přívlastkem Nový koncert. Blíží se jevištně-divadelnímu představení,“ naznačuje Kasík.Letošním festivalovým tahákem číslo jedna bude vystoupení Big Bandu Felixe Slováčka a Ladies of the Night. Slováček junior v Trutnově úspěšně koncertoval před dvěma lety s Komorní filharmonií Pardubice. Nyní se vrací a opět se chystá naservírovat publiku především známé skladby. „Připravil mix, ve kterém jsou například Mozartova Malá noční hudba, Morriconeho hudba z filmu Tenkrát na západě anebo Rolling in the Deep od britské zpěvačky Adele,“ říká Kasík.

Kdo má rád operní pěvce, měl by zajít na koncert tenoristy Richarda Samka, který je stálým hostem Národního divadla a Státní opery a jako jeden z mála českých tenorů se prosadil v zahraničí. Lákavý je i hudební večer vokální části souboru Victorie Ensemble. „Bude to v jejich podání zajímavá interpretace dávné francouzské a anglické muziky. Do toho se navíc zapojuje malířka s živou digitální malbou, kterou diváci uvidí na stěně za zpěváky,“ naznačuje Kasík.TRUTNOVSKÝ PODZIM
úterý 3. října od 19 hodin
Alžběta Poláčková (soprán), Kateřina Englichová (harfa) a Vilém Veverka (hoboj). Program: Ekstase. Koná se v Uffu.

úterý 10. října od 19 hodin

Big Band Felixe Slováčka, Ladies of the Night
Zpívají Anna J. Slováčková, Felix Slováček jr., Adéla Michálková a Karolína Fišerová. V Uffu.

čtvrtek 26. října od 19 hodin
Richard Samek, David Švec. Tenor a klavír.
Koncert k výročí republiky. V Uffu.

čtvrtek 23. listopadu od 19 hodin

Pavel Pejchal a Trutnovský festivalový orchestr. V Koncertní síni Bohuslava Martinů.

úterý 28. listopadu od 19 hodin

Victoria Ensemble. Vokály a živá digitální malba. V Koncertní síni Bohuslava Martinů.

Jedním z hlavních prostředků a zároveň cílů Uffa je propojování. Místního s celostátním i celosvětovým, lidí mezi sebou. Tento princip se odráží v koncertu místního talentovaného a již vysoce kvalitního klavíristy Pavla Pejchala za doprovodu Trutnovského festivalového orchestru. Zazní skladby od Beethovena, Chopina, Dvořáka či Mozarta. „Seskupení tvoří zdejší hráči, koncertním mistrem je Lukáš Červený,“ dodává Libor Kasík.

Vstupenky na všechny festivalové koncerty jsou v předprodeji. Prodávají se v inforecepci Uffa a na webových stránkách www.uffo.cz.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Martin Kovář a Barka Fabiánová