Pátek

24. května 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Nevšední výstava sochaře Kocourka v Galerii Uffo nenechá diváka v klidu

31. 10. 2023

Nevšední výstava sochaře Kocourka v Galerii Uffo nenechá diváka v klidu 0 snímků
TESCO Kristus, Růže pro Oli či Láska. To je jen část názvů, které charakterizují originální, nevšední a divácky atraktivní díla sochaře Martina Kocourka, jehož výstava s názvem Bez peněz do galerie nelez je nyní k vidění v v trutnovské Galerii Uffo.

„Tuto výstavu bych označil, jako takovou brutální lyriku a surovou krásu. Autor nepracuje s nějakými luxusními materiály, dalo by se to připodobnit k úsloví na hrubý pytel, hrubý Martin Kocourek,“ řekl kurátor této expozice Jan Kunze, který poznamenal, že díla však nepostrádají hloubku a použité hrubé materiály jsou v podání sochaře nositeli silných myšlenek a symboliky.

Výstava zahrnuje právě použitím materiálů, mezi nimiž dominuje kov, jakýsi kontrast k výslednému dílu. Nepřehlédnutelná jsou srdce vytvořená s kotoučů okružní pily zvané cirkulárka, rozměrné kovové květy růží, dále rozmanité skryté postavy nebo dokonce samopaly. To vše ze znehodnocených předmětů a šrotu představuje něco neobvyklého, zneklidňujícího i romantického a Kocourek tím divákům zároveň zprostředkovává hluboké emocionální a psychologické zážitky.

„Autorova tvorba vyniká zpochybněním, absurditou a změnou kontextu, což divákovi umožňuje nahlédnout do jiných dimenzí existence,“ uvedl kurátor, který se před hojnou návštěvou vernisáže přiznal, že ho tato výstava velmi baví a Kocourka označil jako rebela a bouřliváka, který se životem prosekává, což je patrné z jeho tvorby představené v Galerii Uffo.

„Já jsem začal studovat v době, kdy lidé ještě byli plni nadějí a ideálů. V dnešní době umění lidi moc nezajímá, což je škoda. Žijeme ve hodně komerčním světě, kdy člověk jen chodí do práce a vydělává peníze. Proto se i tato moje výstava jmenuje Bez peněz do galerie nelez. Pro mě je ale umění stále velmi důležité a to, co dělám je skutečně rozervané, stejně jako třeba příroda. Je to teď moje cesta,“ sdělil sochař Martin Kocourek žijící a tvořící v Kolíně, jehož výstava potrvá do 4. prosince.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Jiří Petr