Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

Sběratel zkamenělin zavádí v Galerii Draka do českých moří a pralesů

26. 10. 2023

Sběratel zkamenělin zavádí v Galerii Draka do českých moří a pralesů 0 snímků
Je nepřehlédnutelný a veřejnost ho zná coby postavu Albrechta z Trautenbergu, který zabil ukrutnou dračí saň, jak jede na koni v čele průvodu procházejícím centrem města při tradičních Dračích slavnostech. Kromě této nezapomenutelné role, a to se ví už méně, je Petr Kotyza také vášnivým sběratelem zkamenělin, což je patrné z právě probíhající výstavy nazvané Z českých moří a pralesů v Galerii Draka.

Tuto expozici, z které doslova přechází zrak, uspořádal Spolek Trutnov – město draka, jehož je Kotyza členem. Na úvod vernisáže se mezi zkamenělinami a návštěvníky linula symfonická báseň Z českých luhů a hájů oslavující krásu české krajiny, legendárního hudebního skladatele Bedřicha Smetany. „Právě Bedřich Smetana mě inspiroval k názvu této výstavy a zároveň navozuje atmosféru poklidné krajiny zemského ráje, kterým jsou Čechy,“ řekl Kotyza, jenž připomenul pozoruhodnou a dramatickou historii této destinace.

„Několikrát zde bylo moře, vyvrásnily se tady hory. V dobách karbonu, z nichž pocházejí vystavené zkameněliny, se české území nacházelo přibližně čtyři stupně nad zemským rovníkem.“ Jeho dlouholetá sbírka je velmi obsáhlá a zároveň pestrá. Pro Galerii Draka byl vytvořen reprezentativní výběr. „Ve svém zájmu o sbírání zkamenělin bych se dal označit za poučeného laika. Sbírku tvořím od roku 1976, kdy mně bylo pět let. První zkameněliny z období křídového moře jsem nasbíral v Zaječinách v Orlických horách. Těch si samozřejmě dodnes velmi vážím,“ prozradil sběratel.

Zájem rodáka ze Žacléře poté přirozeně směřoval k období karbonu, kdy vzniklo černé uhlí, což je zhruba před 314 miliony let. V době svého dětství chodil sbírat zkameněliny na odval dnes už bývalého dolu Jana Švermy. Po mnoha letech se mu také do rukou dostala kniha Pralesy a jezera mladších prvohor od Stanislava Opluštila. „Dnes lituji, že jsem ji neměl k dispozici v útlém dětství,“ uvedl Kotyza, který se ve sbírání zaměřuje zejména na období karbonu a křídy. Později k tomu přibyly další kusy z jiných období díky spolupráci s amatérským mineralogem a vynikajícím prospektorem Petrem Rusem.

A co aktuální výstava obsahuje? V jedné vitríně jsou prostřednictvím zkamenělin zachycena všechna čtyři hlavní geologická období při paleontologických nálezech v Čechách. Mladší prvohory jsou zastoupeny dnes už vzácným exponátem, kterým je právě žacléřské uhlí, a je tu k vidění i krásná zkamenělina amonitu z druhohor. Celá expozice je rozdělena do deseti vitrín. Jsou tu ukázky z českých moří starších prvohor, trilobiti ze středních Čech, dále zkameněliny pocházející z Boskovické brázdy či Podkrkonoší, kde se nedaleko Trutnova v prvohorách nacházelo Rudnické jezero.

Další nálezy jsou ze Žacléře, k vidění jsou i ukázky přokřemenělých dřev zejména ze Studence nedaleko Vrchlabí, což je v tomto ohledu unikátní lokalita, a nálezy z dalších míst včetně západních Čech. Součástí výstavy jsou i do dneška poměrně neprobádané stromatolity, které patří mezi nejstarší zkameněliny z prekambrických usazenin a pocházejí z Kalné Vody. Výstava Petra Kotyzy, která v Galerii Draka potrvá do 16. listopadu, je dobře popsaná a velmi atraktivní. Nepochybně zaujme nejen příznivce tohoto odvětví, ale svou vizuální krásou i ostatními návštěvníky.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Hynek Šnajdar