Pondělí

27. května 2024

Nyní

18°

Zítra

15°

Svátek má

V Galerii Draka slavnostně pokřtí výjimečnou knihu Úpa známá i neznámá

24. 10. 2023

page.Name
Výpravná a výjimečná kniha s názvem Úpa známá i neznámá je na světě! Jejími hlavními autory jsou Eva Koudelková a Aleš Fetters, ale na tomto opusu o řece Úpě se podíleli také regionální publicisté Otto Štemberka a Antonín Tichý. V pátek v 17 hodin bude slavnostně pokřtěna v Galerii Draka v Trutnově.

Knihu, kterou bude možné při křtu zakoupit za výrazně zvýhodněnou cenu 300 korun, vydává liberecké vydavatelství BOR. Podle hlavní autorky publikace Evy Koudelkové se tímto počinem volně navazuje na podobně pojatý svazek věnovaný řece Metuji. „Sledujeme v ní tok řeky od pramene až po ústí do Labe a cestou si všímáme mnoha zajímavostí, jež se vyskytují nejen na samotné řece, ale především také v blízkém sousedství vymezeném množstvím jejích přítoků,“ přiblížila knihu autorka.

Jak dále uvedla, zajímavý je už prostý fakt, že Úpa pramení vysoko v Krkonoších a svoji pouť končí v rovinaté nížině kolem Jaroměře. V okolí řeky lze najít kromě přírodních krás cenné památky sakrální a lidové architektury, historická města i obce, zámecké stavby i hradní zříceniny, rozsáhlé pozůstatky důlní činnosti, množství mlýnů a elektráren.

„Nelze ale nezmínit ani doklady intenzivní průmyslové výroby v první polovině toku Úpy. Naše kniha není vlastivěda ani průvodce, chtěla by sloužit jako pozvánka na svébytný výlet do krajiny označované jako Poúpí. A protože k výletům patří také fotografie, které mají umocnit dojem, najde jich zvídavý výletník v naší knize přes čtyři stovky,“ dodala Koudelková.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv Úpa známá i neznámá