Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Důvod k odmítnutí? Vy nejste žena, pane!

28. 8. 2023

Důvod  k odmítnutí? Vy nejste žena, pane! 0 snímků
Přehnaná snaha být korektní může vést k absurdním situacím. Nevěříte? Stačí, když dvěma mužům nevyjde rande podle jejich představ. Jak se může zvrhnout jedno nedorozumění, naznačuje inscenace Vy nejste žena, pane!. Pro Divadlo Radka Brzobohatého ji napsal filmový režisér Karel Janák. „V Uffu ji budeme hrát v březnu 2024,“ potvrdila herečka a ředitelka divadla Romana Goščíková.

Nekorektní hudební komedie. To se nejčastěji objevuje v avízu k vašemu divadelnímu představení. Co si pod tím máme představit?
Slovo „nekorektní“ z popisku občas vypouštíme, protože se lidé někdy obávají, že představení bude o politice. Je to ale tak, že si děláme legraci a šijeme do věcí, které spousta lidí v současné době bere smrtelně vážně. Bohužel. A slovo hudební znamená, že součástí našeho představení jsou písničky, deset hitů československé populární hudby uplynulých sedmdesáti let.

O čem je hlavní zápletka?
Na rande, sjednaném přes online seznamku, se sejdou dva muži. Oba očekávali ženu, ale protože měli na internetu genderově neutrální přezdívky, nastalo překvapení. Jeden dá druhému košem, ale odmítnutý muž ho zažaluje. Odmítnutí jen proto, že je muž, nepovažuje za správné. Pohlaví přece nemůže být důvodem k odmítnutí! Z banality se rozvine soudní proces a vše nabere šílené obrátky.

Tušíte, co inspirovalo autora, vašeho manžela a režiséra Karla Janáka k napsání komedie Vy nejste žena, pane!?
Dění okolo nás. Některé věci jsou doslova postavené na hlavu. Například když mu německá televize do české pohádky nabízela černošské krále a královnu. Musel vysvětlovat, že k nám nepasuje, aby rodiče Marka Adamczyka nebo Anny Fialové byli černoši. Posledním momentem byla kauza spisovatelky Joanny Rowlingové, která si dovolila trefně zavtipkovat na pojem Lidé, kteří menstruují. Napsala, že pro lidi, kteří menstruují, dřív existovalo slovo - ženy. Rozjela se proti ní neuvěřitelná mediální štvanice, ohrozilo to její kariéru, a dokonce ani nebyla pozvaná na sraz Harryho Pottera po dvaceti letech, protože se vyjádřila genderově nekorektně.

Smála jste se při čtení scénáře situacím ve sporu dvou mužů?
Ano, je to celé hodně vtipné, i ztvárnění písní! Člověk to samozřejmě musí brát s nadsázkou, ale na konci, když už divák zná všechny souvislosti, si možná řekne, že to až tak daleko od reality zase není. Od sebekrásnějšího ideálu je totiž někdy velmi blízko k nesvobodě.

Kteří herci a v jakých rolích se objevují na pódiu?
Hlavní dvojicí jsou Ernesto Čekan coby žalující a Jakub Slach coby obžalovaný. To jsou ti dva, kteří spolu měli rande. Obhájkyní obžalovaného je jeho manželka, kterou hraje Anna Kulovaná v alternaci s Charlottou Doubravovou. Právníka žalobce hraje Milan Enčev, což je hodně záporná postava. Roli soudkyně hraju já, v alternaci se Simonou Postlerovou. Přísedícího hraje Jan Fanta a novinářku Alžběta Fišerová. Režíroval Lukáš Burian.

Jaké ohlasy na nekorektní hudební komedii zaznamenáváte nejčastěji?
Převažují kladné. Diváci přiznávají, že v první půlce představení je sranda, ve druhé se začínají utahovat šrouby, přituhuje, až z toho mrazí. To je právě to, o co nám jde. Jasně, všichni chceme rovné podmínky, ale mnohdy se to už přehání. Aby se s dětmi v pubertě, nebo ještě menšími, ve školách probíralo, jestli je v pořádku, zda jsou chlapeček, nebo holčička a zda jsou si tím jistí, to mi přijde trochu přes čáru. Právě takové reakce u diváků máme, souzní s tím. Najdou se ale i tací, kteří to nerozdýchají a tvrdí, že to takhle není. Uvádím příklad z Ameriky: Když tam chcete mít stipendium, musíte se účastnit LGBT průvodu, byť nejste v LGBT komunitě. My se na tuto pozitivní diskriminaci snažíme lehce upozornit, s nadsázkou a humorem.

Jaká divácká reakce bezprostředně po představení by vás potěšila?
Divadlo má vyvolávat emoce. Radši samozřejmě máme ty kladné, ale i záporné emoce jsou v pořádku. Je vidět, že to lidi nenechává chladnými.

Řekl bych, že v Česku je větší divácký zájem o komedie. Je snadnější přilákat publikum do divadla na komedie?
Komedie u diváků jasně vedou a po covidu to platí ještě víc. Je ale fajn, když komedie není jen prvoplánová, ale má ještě nějakou myšlenku. Jsem ráda, že v představení Vy nejste žena, pane! se to povedlo.

Trutnovské Uffo má čtyři skupiny předplatného - dvě pro činohru, jednu pro divadlo a hudbu a jednu pro nové divadlo. Dohromady téměř 40 představení za sezónu. Odpovídá to podle vás všeobecnému diváckému zájmu?
Je to poměrně velké číslo, když vezmu, že se v Uffu konají ještě koncerty a další kultura. Jen houšť, jen houšť, aby diváci chodili do Uffa minimálně jako dosud anebo ještě víc!

Divadelní taháky

Proč by měli diváci přijít na...

ODVOLÁNÍ
odpovídá herec a režisér Miroslav Táborský, představitel kněze Farleye

Je to skvěle napsaná hra, neustále kombinuje humor s vážným tématem. Je o tom, že v mládí máme pocit, že musíme a máme říkat pravdu vždy. Pak začneme chápat, že je to někdy netaktní, ale také netaktické a nevýhodné, a odvaha se vytrácí. Hraju stárnoucího faráře, jehož hlavní snahou je být populární, zábavný a s nikým si to nerozházet. A přijde mladý seminarista a „hodí mu do toho vidle“!

BOŽSKÁ SARAH
odpovídá herečka Iva Janžurová

Spolu se Sarah se budeme cítit spalováni sluncem v její rezidenci na ostrově u bretaňského pobřeží, cestovat s ní jejím vlastním vlakem křížem krážem Severní i Jižní Amerikou a sledovat statečnou cestu ženy ověnčené světovou slávou, ale i ženy sčítající nezdary a rány, které takový velký osud přináší.

RAIN MAN
odpovídá herec Martin Písařík, představitel Charlieho

Příběh Rain Mana je pro mě hlavně o lidskosti, která je v každém z nás. O cestě, která vede zpět k rodině a hodnotám, které nás dělají lepšími. O povrchnosti, která na nás denně útočí.

odpovídá herec Matouš Ruml, představitel Raymonda

Rain Man představuje dva naprosto odlišné světy, které se spolu učí komunikovat, žít vedle sebe. Je to nádherná sonda do lidských vlastností a do duše. Ten příběh je o opravdovosti.

STŮL PRO DVA
odpovídá režisér Pavel Ondruch

Romantická komedie vyniká překvapivě odvyprávěným příběhem i hereckými příležitostmi. Setkání ztřeštěné učitelky zumby (Alena Mihulová) s introvertním vdovcem (Dalibor Gondík) nemůže přinést nic jiného než opojnou kombinaci komiky a tragiky. A to vše v latinskoamerickém rytmu, kdy dojde i na zumbu. Tanec v hledišti povolen!


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Irena Zlámalová