Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

18°

Zítra

18°

Svátek má

Festival Trutnoff je zpět. Bojiště navštívil i prezident Petr Pavel

18. 8. 2023

page.Name
Legendární areál Bojiště po sedmi letech opět žije festivalem Trutnoff Open Air Music. A úvodní čtvrteční večer se tak nesl ve znamení velkého návratu, ale i návštěvy prezidenta Petra Pavla. Ten kvůli festivalu upravil program své dovolené a do Trutnova přijel z chalupy v České Čermné na Náchodsku. Na festivalu se objevil poprvé. V minulosti byl častým hostem festivalu první polistopadový prezident Václav Havel.

Do Trutnova dorazil Petr Pavel po deváté hodině večer a při příjezdu do areálu ho přivítal zakladatel festivalu Martin Věchet a František „Čuňas“ Stárek.

„Návštěva prezidenta Petra Pavla byla naplánovaná po vzájemné dohodě, jeho návštěvy si vážím. Nejsem volič pana prezidenta, ale určitě nebudeme dělat to, co dělali komunisté za minulého režimu, hudba by měla sjednocovat. V současnosti jsem rád, že máme na Hradě konečně moderního a prozápadního prezidenta,“ řekl Martin Věchet. Prezident novinářům rozhovor neposkytl s odůvodněním, že jeho návštěva je soukromou záležitostí.

 

Bývalý vysoký představitel české armády a NATO v backstage od Martina Věcheta dostal jako dárek modrou knížku a společně s nimi usedl ke stolu i trutnovský starosta Michal Rosa. Odtud se pak všichni zvedli a vydali se podívat do undegroundového stanu na louku, který slouží jako druhá stage.

„Vítáme prezidenta republiky Petra Pavla. Už léta s námi nebyl žádný prezident. Ať žije prezident Petr Pavel. Děkujeme za jeho účast,“ řekl z pódia publiku František Stárek. Lidé prezidenta přivítali potleskem a někteří se s ním fotili. V tu chvíli na scéně hrála kapela Dřevěné pytlí v jutových uhlích. Po jedné písničce se prezident vrátil do pergoly v backstage, kde vyčkával na začátek koncertu kapely Pražský výběr, která byla hlavním tahákem čtvrtečního dne.

Když prezident vyšel z backstage do amfiteátru, opět jej přivítal potlesk, nicméně na jeho adresu se snášely z úst některých návštěvníků i hanlivé výrazy. V 80. letech Petr Pavel vstoupil do KSČ, své členství opakovaně označil za chybu a řekl, že nikoho nepoškodil, omluvil se ale těm, kterým komunistický režim ublížil. Martin Věchet jej zavedl na místo, kde na lavičkách sedával Václav Havel, a odtud současný prezident sledoval hodinu a půl trvající koncert Michaela Kocába, Michala Pavlíčka, Viléma Čoka a dalších.

Po koncertě si ještě krátce prohlédl areál, kde bude festival pokračovat až do neděle a kde se na pódiu vystřídá šest desítek kapel. Vedle hudby ale festival nabídne i různé debaty na společenská, umělecká i politická témata včetně pravidelných bohoslužeb pod širým nebem.

Fotogalerii z úvodního dne festivalu najdete ZDE.


Michal Bogáň, ČTK
michal@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová