Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

V EPO1 letí raketa s nemocniční postelí od umělce Jiřího Davida

31. 8. 2023

V EPO1 letí raketa s nemocniční postelí od umělce Jiřího Davida 0 snímků
Patří k nejznámějším českým umělcům porevoluční doby a je spoluzakladatelem umělecké skupiny Tvrdohlaví (1987). Jiří David. Intermediální výtvarník, malíř, pedagog, fotograf a také člověk, který se už skoro čtyřicet let vyslovuje ke společenském dění a kulturní scéně, je nyní spjatý i s Trutnovem. Před Centrem současného umění EPO1 vytvořil své nové dílo s názvem Raketa – Level IV.

Když si asi před měsícem byl poprvé prohlédnout galerii v Poříčí, upoutal jeho pozornost prostor venku mezi sochami, kde stojí starý nepoužívaný betonový kabelový most. Ten je pozůstatkem bývalé elektrárny. „Mezi těmi sochami okolo to na mě zapůsobilo a řekl jsem si, že tohle musí mít nějaký další rozměr,“ vysvětloval, jak přišel na myšlenku jakési site specific instalace a vytvořil jeden velký chaotický objekt.

„Jsou tady různé věci, které spolu nesouvisí, a jsou různě propojené. Ovšem obsahově je to o tom, že vytváří takovou hravou záležitost a představují vizi nějakého stroje, lodě, rakety, která míří, já nevím kam, někam,“ vypravoval nám při práci 67letý umělec. „Tím, že má utopický obsah, je možné, že byste tam mohli vidět jakoby nějakého astronauta, který odlétá do jiné dimenze,“ dodává.

Vizualita zde pracuje s naší roztříštěnou pamětí, kdy situace, jevy, vzpomínky spojené s konkrétními předměty dodávají objektu autenticitu a jednotlivé detaily odkazující na svůj původní účel se ve výsledku spojují v úplně jiný, nepochopitelný a nelogický předmět. 

Zahledíte-li se podrobněji, zjistíte, že čelem rakety je vlastně nemocniční postel, dále uvidíte bomby, obruče, sedačky a vším prolétávají čtyři černí ptáci. „Nad objektem ještě vyvěrá takový podivný bílý výbuch, skoro až nukleární. Ale není to tak militantní, má v sobě určitou poezii, kdy z toho může vyrůstat nějaká jiná podivná bytost, která ovládá stroj a může určovat směr, kam se letí,“ vysvětluje a dodává, že se jedná samozřejmě o metaforickou poetickou hru. Aby se dílo nezřítilo z mostu dolů, je celé pospojované, do betonu přivrtané šrouby a dalšími úchyty, dráty a umělou hmotou.

Trutnovská raketa navazuje na tři předchozí Davidovy projekty, které stvořil v letech 1987, 1994 a 1999. K vytvoření čtvrté verze se tak rozhodl po skoro čtvrtstoletí.

Od září můžete do EPO1 znovu zavítat na komentované prohlídky tří hlavních výstav – Volume, Power Post Station, Fresh Power, a to v termínech 14. 9., 21. 9. a 12. 10. Jednotlivými výstavami budou provádět jejich kurátoři.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek