Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Jazzinec pokračuje koncertem mladé zpěvačky Šulcové

21. 2. 2023

page.Name
Na Jazzinec svého času chodila Andrea Šulcová jako fanynka. Seděla v hledišti a hltala um světových muzikantů. Nyní se zařadí mezi ně. Pořadatelé vyhlášeného mezinárodního festivalu si talentovanou zpěvačku pozvali do Trutnova jako budoucí hvězdu (nejen) písničkářské scény. Hrát a zpívat bude ve čtvrtek od sedmi večer v Koncertní síni Bohuslava Martinů.

Koncert Andrey Šulcové přitahuje značnou pozornost. Loni vydala debutové autorské album Opportunities, za které sklidila řadu kladných recenzí. Odborníci ocenili suverénní hlasový projev a autorský rukopis nápadně připomínající současné americké folkové písničkářství. V písních reflektuje osobní prožitky z posledních let, kdy překonala vážnou nemoc a na delší čas musela pozastavit profesní činnost. „Album je přirozeným vyústěním období, kdy se potřeby člověka sníží na minimum, kdy se rodina i přátelé dokážou semknout, poskytnout láskyplnou náruč a kdy v sobě člověk začne zcela přirozeně a nerušeně objevovat to, co by v hloubi duše opravdu chtěl,“ říká.

K trutnovskému festivalu má kytaristka a zpěvačka velmi blízký vztah. „Pochází z nedalekého Náchoda, kdysi chodila na Jazzinec jako divačka. Nyní je sama úspěšnou muzikantkou. Loni s úspěchem vydala album, teď bude hrát a zpívat u nás,“ těší festivalového dramaturga Tomáše Katschnera.

Koncertem Šulcové začíná série šesti atraktivních hudebních večerů, které pořadatelé vmáčkli do následujících pěti týdnů. V dubnu a květnu naservírují publiku ještě další čtyři muzikantské lahůdky. Postupně dorazí americké hvězdy, uznávaní Evropané a talentovaní našinci. Seznam účnikujících je mimořádně nabitý. Fanoušci se mají na co těšit.

Program nemá zásadní dramaturgickou linku, ale není náhodným pel-melem. Každý koncert má důvod, proč je v nabídce. Proto se někteří muzikanti na Jazzinec vrátí. Například americký trumpetista a sedminásobný držitel ceny Grammy Randy Brecker s triem AMC z Prešova. Navíc s nimi bude hrát i jeho o 31 let mladší manželka a saxofonistka Ada Rovatti. „Randy začal se slovenskými hudebníky koncertovat před jedenácti lety. Vydrželi dodnes, což je dobře. Jejich muzika je skvělá,“ říká dramaturg festivalu Tomáš Katschner.

Návratem bude také koncert kytaristy Justina Adamse. V roce 2011 s ním v Uffu hrál a zpíval gambijský muzikant Juldeh Camara a JuJu - doprovodná kapela Roberta Planta. Letos zahraje v Koncertní síni Bohuslava Martinů s italským houslistou Maurem Durantem.

FESTIVAL JAZZINEC 2023
čtvrtek 23. února
Andrea Šulcová

úterý 7. března
R. Brecker, A. Rovatti & AMC Trio + S. Marinčák

středa 15. března
Trio Köhldorfer, Uhlíř, Helšic

sobota 18. března
Kristina Barta Quartet feat. Jure Pukl

sobota 25. března
FESTIVALOVÉ FINÁLE
Ozma
Melissa Aldana
Liam Noble, Paul Clarvis a Jiří Slavík.
Vyhlášení 10. ročníku Jazz World Photo

sobota 22. dubna
Justin Adams, Mauro Durante

úterý 25. dubna
Marc Ribbot

úterý 16. května
Fred Wesley & The New JB’s

čtvrtek 25. května
Somi

Naopak pro Jazzinec premiérové bude vystoupení amerického kytaristy Marca Ribbota. Přiletí i funková legenda, téměř osmdesátiletý pozounista Fred Wesley, proslulý mimo jiné dlouholetou spoluprací s uznávaným Maceo Parkerem. „Wesley je známý tím, že jeho muzika má neskutečnou energii, ačkoliv už nepatří k nejmladším,“ tvrdí Katschner.

Tahákem bude tradičně Jazzincové finále. Do něj pořadatelé vsadili francouzský kvintet Ozma. „Jejich muzika je chytře nakažlivá šarmem a obrovskou energií, fanoušky mnohdy dokáže rozpohybovat,“ uvádí festivalový dramaturg. Druhou hvězdou večera bude chilská saxofonistka Melissa Aldana a třetí přední anglický pianista Liam Noble, který zahraje společně s perkusistou Paulem Clarvisem a českým basistou Jiřím Slavíkem. Součástí finále v trutnovském Uffu bude také obvyklé vyhlášení výsledků soutěže Jazz World Photo.

Celkem je v programu Jazzince až do konce května v plánu jedenáct hudebních večerů. „Každý bude žánrově jiný. Nestane se, že by v programu byly dva stejné nebo něčím podobné koncerty. Publikum se tak může těšit pokaždé na nový zážitek,“ dodává dramaturg Tomáš Katschner.

Koncerty se uskuteční v trutnovském Uffu, Národním domě a Koncertní síni Bohuslava Martinů.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz