Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Josef Lábus a Smyčcové kvarteto TrutnoForte pokřtí Uzamčenou bránu

22. 2. 2023

Josef Lábus a Smyčcové kvarteto TrutnoForte pokřtí Uzamčenou bránu 22 snímků
Slavnostní atmosféru bude mít sobotní večer v Koncertní síni Bohuslava Martinů. Bigbeatový zpěvák a písničkář Josef Lábus a Smyčcové kvarteto TrutnoForte ve složení Michaela Fiedlerová (první housle), Martina Skučková (druhé housle), Drahomíra Tvrdíková (viola) a Lenka Jiranová (violoncello) pokřtí nové cédéčko nazvané Uzamčená brána.

Trutnovští muzikanti už dříve avizovali, že loni chystané CD pokřtí dvakrát. První křest proběhl před několika dny v zaplněné Malostranské besedě v Praze. V roli kmotra ho pokřtil a jako host vystoupil známý český zpěvák a hudebník Luboš Pospíšil. Nebyla to náhoda, Josef Lábus mu totiž píše písňové texty.

„Luboš Pospíšil zahrál na kytaru a zazpíval tři písně s mými texty. Dvě z nich si s ním v aranžích Martiny Skučkové zahrály kolegyně z kvarteta, i když kvůli nemoci byly výjimečně jen ve třech. Tu třetí s Pospíšilem na housle zahrál hostující Adam Pakosta, který celý materiál pro cédéčko výtečně smíchal a zmasteroval. Zahrál si také s kolegyněmi z kvarteta,“ oznámil Lábus.

Druhý slibovaný křest je na programu nyní v domácím Trutnově. Muzikanti budou v plné sestavě. Hostem a kmotrem v jedné osobě se stane písničkář Petr Linhart. „Právě z jeho podnětu vlastně mé spojení se Smyčcovým kvartetem TrutnoForte a potažmo album vznikly. Zahraje také několik svých písní,“ dodal Lábus. Hudební večer začíná v 19 hodin, vstupenky je už nyní možné koupit v předprodeji na webových stránkách Uffa.

Na albu je dvanáct skladeb, většinou autorských písní bigbeatového zpěváka a folkového písničkáře Josefa Lábuse, které kdysi nahrál s kapelou Pepa Lábus a SPOL. Houslistka a členka kvarteta Martina Skučková je upravila tak, aby bicí, basovou kytaru a elektrickou kytaru mohly nahradit housle, viola a violoncello. „Díky nevšednímu nástrojovému složení - akustická kytara, zpěv a smyčcové kvarteto - vznikl v Česku velmi neobvyklý hudební styl,“ upozornil Lábus.

S natáčením cédéčka pomáhal Karel Čapek z Trutnova, booklet připravil místní fotograf Tomáš Havrda. Album vydalo začátkem prosince nakladatelství a vydavatelství Galén.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Tomáš Havrda