Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

18°

Zítra

18°

Svátek má

KlonDike zase ožil. Je o dost jiný než ostatní kluby, říká majitelka Boudová

9. 2. 2023

KlonDike zase ožil. Je o dost jiný než ostatní kluby, říká majitelka Boudová 42 snímků
Hudební klub KlondDike, který najdete přímo v centru Pece pod Sněžkou, oslavil v závěru loňského roku desáté narozeniny. Po dvou šílených covidových letech se v něm majitelce Michaele Boudové podařilo navrátit původní provoz. Teď v sobotu tam vystoupily Tři sestry a například příští víkend se můžete těšit na Tata Bojs. „Pamatuji si, že jsem cca před osmi lety kamarádům říkala, že Tata Bojs fakt zařídit nedokážu. Je to taková moje další meta,“ usmívá se šéfka klubu, kde se ovšem nekonají pouze koncerty.

Kulturní sezona je v plném proudu. O co přišli ti, co letos ještě na KlonDike nezavítali?
Tak především o neopakovatelné desáté narozeniny klubu, které proběhly 17. prosince, ale také Punkový večírek na Mikuláše, charitativní akci s Jakubem Děkanem a Annou Julií Slováčkovou, přednášku o výstupu na Everest Tomáše Otruby, Snow Film Fest a pár večírků na konec roku. A to byl teprve prosinec. V lednu se k nám pravidelně vrací stand-up comedy Na Stojáka či skialpový závod Noc Tuleních Pásů s jejich legendární after party. Letos byl závod ještě rozšířený o Skialpujfest s cestovatelskými přednáškami. Leden nám uzavřela kapela Monkey Business, která se do Pece vrátila po pěti letech a jejich show na podiu byla opět nezapomenutelná.

V sobotu vystoupila v klubu kapela Tři sestry. Koncert byl už dopředu vyprodaný. Jak dopadl? Jaká byla atmosféra?
Tři sestry bývají vyprodané každý rok, a tak to máme s personálem i kapelou už skvěle natrénované. Vše proběhlo hladce a jak kapela, tak návštěvníci koncertu si to užili. Vždycky se s kapelou loučíme s tím, že si v dalším týdnu zavoláme, kdo co kde zapomněl a rovnou dáme termín na další rok. Letos tomu nebylo jinak.

Fanánek a spol. i několik dalších kapel se k vám pravidelně vracejí. Čím to je?
To je otázka spíš na muzikanty. Tady jsou například tři otázky pro Jáchyma Hájka z Poletíme?, kde si to můžete přečíst. (odkaz) Těší mě, že KlonDike zmínil jako první. Pravidelně by se nám vracelo více kapel, než jsou Tři Sestry, Poletíme?, Mňága a Rest, ale pro nás je koncertní sezona celkem krátká a je problém zachovat všechny kapely, které bychom chtěli a přitom alespoň občas obnovit repertoár. Po letošním lednovém koncertu by se chtěli pravidelně vracet i Monkey Business, ale ještě uvidíme, jak se nám to podaří na příští rok poskládat.

A jak jste tedy spokojeni s tím, jak se vám to podařilo poskládat letos? Chtěli jste zařadit ještě někoho jiného line-upu?
Vždycky je spousta kapel, které se do programu nevejdou. Letos jsme se nezvládli domluvit s Vypsanou fiXou, kterým se naposledy koncert párkrát přesunul a nakonec úplně zrušil kvůli covidu. Od té doby jsme se neviděli. Taky bych se někdy v budoucnu ráda domluvila s Mig 21, ale zatím se to nestalo. Mám radost z koncertu kapely Tata Bojs. Pamatuji si, že jsem cca před osmi lety kamarádům říkala, že Tata Bojs fakt zařídit nedokážu. Je to taková moje další meta.

Co byste řekla o Klondiku, v čem je jiný a má své kouzlo než ostatní kluby?
KlonDike je dost jiný než ostatní kluby v tom, že přesně ve středu parketu stojí obrovský sloup, který brání ve výhledu a způsobuje, že se u nás zvukařům špatně zvučí. (smích) Primárně je to tím, že budova je původně postavena jako obří jídelna a nikdo nepočítal s koncertní produkcí. Ve výsledku tak vznikl hodně specifický prostor, který kvůli měnící se sezoně postupně zmodifikoval do multifunkčního zařízení, kde si můžete zahrát ping-pong, šipky, biliard a fotbálek nebo využít horolezeckou stěnu, skate rampu, obří houpačku a další aktivity. V podstatě je to nejspíš vědomím, že zvenku podobu budovy nezměním a už deset let se snažím, aby byl interiér v rámci možností co nejpříjemnější.

Jaká je akustika v klubu?
V klubu je hodně dřevěných prvků, které příjemně pohlcují zvuk. Už před lety u nás kapela Ska’n’Daal natáčela živák, protože se jim ta akustika líbila. To je fajn reference. Na druhou stranu je fakt, že ve vzdálenějších prostorech klubu a na balkonech se zvuk ladí o něco hůř a je na tom dobře vidět, že klasické sálové uspořádání běžných klubů má svůj smysl.

Změnil covid nějak fungování KlonDiku?
V podstatě moc ne. Jen se dost změnilo složení personálu – přeci jen jsme byli dlouho zavření. Také se nám za tu dobu povedlo rozšířit tým o kolegyni, která se stará o sociální sítě a celkově PR, což způsobuje, že zvládáme lépe komunikovat, co se u nás děje. To už jsem před covidem hodně nestíhala. Jsem ráda, že se nám podařilo po těch šílených dvou letech navrátit původní provoz.

KlonDike není jen o koncertech, ale nabízí i další akce. Na co byste upozornila?
Když napíšete u slova KlonDike velké D, tak vzniká zkratka KD jako kulturní dům – to je takový náš vtípek, který se postupem času stal realitou, neboť tu prošla spousta divadelních představení jak pro dospělé, tak pro děti, filmové festivaly, promítání filmů a povídání s tvůrci či cestovateli, horolezecké závody, streetartová sympozia, turnaje beer pongu a další. Snažíme se tu udržovat smysluplné zázemí pro celou Pec, jak jen to je možné.

Program v klubu zakončí tradičně 15. dubna Hasičský bál. Co byste prozradila k této závěrečné akci?
Vše u nás funguje téměř jako na standardním bále: kapela, moderátor, raut, fotokoutek a tombola. Spoustu běžných návštěvníků tak uvidíte ve společenských šatech a můžete je vyzvat k tanci – na hasičský bál se prostor podia mění na taneční parket.

Co se děje na KlonDiku přes léto?
Přes léto přenecháváme pořádání koncertů festivalovým scénám a fungujeme primárně jako zmíněný multifunkční prostor a bar, kde některé soboty hrají naši oblíbení DJs a občas rozšíříme program o cestovatelskou přednášku nebo beer pong. Najdete nás tu téměř celoročně, jen se v rámci roční doby upravuje otevírací doba v týdnu. Na viděnou v Peci.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová