Středa

24. července 2024

Nyní

16°

Zítra

13°

Svátek má

Pohlednice ukazují Janské Lázně známé i neznámé

3. 2. 2023

Pohlednice ukazují Janské Lázně známé i neznámé 24 snímků
Stará lanová dráha na vrchol Černé hory. Skokanský můstek a slavné lyžařské šampionáty. Lázeňství, díky kterému se město proslavilo. A také domy, které už nestojí. To vše připomíná výstava historických pohlednic nazvaná Janské Lázně známé i neznámé, kterou zpřístupnilo trutnovské Muzeum Podkrkonoší.

Dobové snímky turistického a lázeňského střediska do expozice zapůjčil známý sběratel, 84letý Jan Hainiš. Janskolázeňský patriot za padesát let nashromáždil více než tisícovku pohlednic. Některé jsou staré více než sto let. Zachycují velmi často místa, o kterých se dnes už neví. Například na pohlednici vydané kolem roku 1910 je Erbenův obchod s delikatesami a vínem založený roku 1884. Stával v dnešní Černohorské ulici a v současné době je na jeho místě kino.

Na další pohlednici ze stejného období je dnešní náměstí Svobody, vidět je i dnes už zbořená lázeňská restaurace. Jiný snímek ukazuje dnešní Lázeňskou ulici, a pod ní Lesní ulici se zbytky původní roubené zástavby.

VÍTE, ŽE...
...sběratel Jan Hainiš se podílel už na třetí výstavě Muzea Podkrkonoší? V roce 2011 poskytl řadu předmětů do unikátní expozice nazvané Ať to frčí aneb Sáňky, lyže a brusle našich předků. Více čtěte ZDE!

Černobílé záběry z února 1925 ukazují mezinárodní lyžařské závody, které byly dodatečně prohlášené za 2. mistrovství světa v klasických lyžařských disciplínách. Unikátní jsou dochované fotografie pořízené při skokanských závodech. Nejlepší závodníci tehdy na lyžích skákali až 49 metrů. Zajímavostí je na vystavených momentkách víc než dost. Například vojáci na lyžích. Nebo elektrický sáňkařský vlek.

Expozici tvoří také dobové dokumenty, suvenýry, průvodce pro turisty a další předměty spojené se slavnou tradicí lyžování. Některé jsou ze soukromé sbírky Jana Hainiše, některé ze sbírky trutnovského Muzea Podkrkonoší.

Výstava je přístupná denně kromě pondělí. Potrvá do 12. března.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek