Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Žáci suchou jehlou zmapovali Reynkovy grafiky a Holomíčkovy fotografie

26. 2. 2023

Žáci suchou jehlou zmapovali Reynkovy grafiky a Holomíčkovy fotografie 43 snímků
Příznivci výtvarného umění a grafiky zvláště by si určitě měli udělat čas a vypravit se do prostor Haasova paláce na Krakonošově náměstí, kde sídlí Základní umělecká škola v Trutnově. Její výtvarný obor zde totiž uspořádal velmi zajímavou výstavu svých žáků nazvanou Po stopách ticha, která se při nedávné vernisáži dočkala značného zájmu veřejnosti.

Expozice prací žáků volně navazuje na nedávnou výstavu básníka, překladatele a grafika Bohuslava Reynka v Galerii města Trutnova s ​​příznačným názvem V tichu se rodí bouře, kde diváci mohli spatřit jeho charismatické a kultovní grafiky. Navíc díky fotografiím Bohdana Holomíčka nasáli neopakovatelnou atmosféru umělcova rodiště a bydliště v Petrkově u Havlíčkova Brodu.

Tam prostřednictvím Reynkových básní Peří a Bodlák účastníky vernisáže zavedly žákyně literárně dramatického oboru, sestry Alžběta a Eliška Pechovy. Zpět ale k samotné výstavě a k projektu reagujícím na fotografie i grafiku. „Už na vernisáži výstavy, bezprostředně po tom, kdy byla spuštěna prezentace fotografií Bohdana Holomíčka, jsme si s kolegyní Ditou Prouzovou říkali, že by to byl skvělý podnět pro žáky našeho výtvarného oboru,“ prozradil impuls k aktuální výstavě Jan Erben, zástupce ředitel ZUŠ.

Smyslem bylo, aby si žáci po návštěvě a shlédnutí výstavy v městské galerii vyzkoušeli nejen grafickou techniku ​​suché jehly, ale zároveň se pokusili fotografie, jež v sobě nesly petrkovskou atmosféru, i umělcovy grafiky, přenést právě do této jemné grafické techniky. „Myslím si, že se to podařilo a je to patrné na dílech v celém Haasově paláci, kterých je zde vystaveno bezmála sto dvacet s tím, že za každou grafikou je jeden žák od těch nejmenších až po ty nejstarší,“ uvedl Erben.

Nejmladší žáci se nenechali ani tak inspirovat fotografiemi, ale v jejich grafikách se v hojné míře objevuje motiv kočky, které se volně potulovaly Reynkovým domem v Petrkově, sedávaly v oknech, polehávaly po stolech. „To nás inspirovalo k tomu, aby si naši nejmladší žáci zkusili kočku vytvořit v příslušných pozicích, polohách a situovat ji například do výklenku, okna či dveří. Nejvíce je však zaujalo místo přímo v trutnovské galerii, v jejímž prostoru kreslili, což je v některých grafikách patrné,“ dodal Jan Erben.

Žákovská výstava Po stopách ticha, která je v hlavní budově školy návštěvníkům přístupná každý všední den v době výuky, návštěvníky vernisáže nadchla. „Musím smeknout před uměním dětí a způsobem, jak se vypořádaly s Reynkovým grafickým dílem i interpretací Holomíčkových fotografií pořízených přímo v bydlišti proslulého grafika. Je to podle mě skvělá cesta, jak děti přivést k odkazu věhlasných a inspirativních českých umělců,“ řekla Trutnovinkám návštěvnice výstavy Jana Pokorná z Vrchlabí.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz