Pondělí

27. května 2024

Nyní

21°

Zítra

20°

Svátek má

Červený létající jelen už v Bulharské ulici není

8. 9. 2023

Červený létající jelen už v Bulharské ulici není 0 snímků
Deset měsíců přitahoval v Bulharské ulici pozornost Červený létající jelen. Socha od známého autora Michala Gabriela v centru Trutnova patřila mezi nejoblíbenější umělecká díla ve městě. Dnes dopoledne ale byla k vidění naposledy. Technici ji sundali a po drobných opravách zamíří na další výstavy.

Stokilový jelen ze skelného laminátu byl v Bulharské ulici zavěšený počátkem loňského listopadu coby poutač k tehdejší výstavě Potkat jelena. „Byla pro nás výjimečným projektem, kde se znovu oživilo téma jelena, které se jinak pojí spíš s výtvarným klišé a tradiční představou o loveckém námětu. My chtěli ukázat, jak zajímavým a mnohovrstevnatým tématem je,“ připomněla ředitelka Galerie města Trutnova Lucie Pangrácová.

Výstava Potkat jelena byla divácky mimořádně úspěšná, přilákala i fanoušky výtvarného umění ze všech koutů naší republiky. „Řízli jsme do celého návštěvnického spektra, od milovníků starého umění až po současné. Navíc téma bylo velmi nečekané, i u odborné veřejnosti bylo ceněno. Žádná jiná galerie zřejmě podobné téma nezpracovala, takže se k nám sjížděli kolegové z jiných galerií dívat na náš nápad a byli mile překvapeni,“ uvedla Pangrácová.

Červený jelen ale nebyl jen skvělým poutačem. Zároveň byl dalším exponátem projektu Sochy ve městě, který je s Trutnovem spjatý už dvanáct let. „Letos už nic v ulicích instalovat nebudeme. Těšíme se ale ne příští rok, kdy se v letních měsících zase něco objeví,“ řekla ředitelka galerie. Po vzoru jelena by mohla být socha opět současně i lákadlem pro expozici v galerii. „Chystáme téma Koupel. I v exteriéru by se měla objevit socha, která bude téma doprovázet,“ oznámila.

Přestože výstav Potkat jelena v galerii trvala zhruba tři měsíce, létající vydržel v Bulharské ulici deset měsíců. Všímali si ho místní i návštěvníci, chodci i řidiči, kteří pod ním projížděli auty. „Byly jsme zvyklé se podívat z okna a vidět ho, jak letí a zároveň mít i jasnou reflexi. Lidé se zastavovali a fotili si ho. Nejen turisté, ale i místní, kteří kolem chodili třeba každý den do práce. Jak se měnily světelné a klimatických podmínkách, zaznamenávali si pro radost sochu a posílali nám fotky. Červený jelen nám bude scházet,“ přiznala Lucie Pangrácová.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz