Pondělí

27. května 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Rýbrcoul a Otevřené hospody. Festivaly, kdy město žije

20. 9. 2023

page.Name
Šestý ročník festivalů Rýbrcoul a Otevřené hospody se letos v Trutnově uskuteční již za pár dní. Letos nebylo možné pořádat akce v tradičním termínu první říjnovou sobotu a náhradní termín padl na magické datum 23. září, den podzimní rovnodennosti. Sobotní odpolední program, zejména pro rodiny, je tímto datem inspirován.

Podzimní rovnodennost byla vždy jedním z důležitých mezníků v roce. Den se krátí, světla ubývá a pomalu se připravujeme na zimu. Sklízíme plody našeho úsilí a naše pozornost se přesouvá dovnitř nás samotných. Slunce vychází přesně na východě a zapadá přesně na západě. Den je stejně dlouhý jako noc. Slunce vychází na jižním pólu a zůstane zde půl roku, zatímco na severním pólu nastane polární noc. Je to čas se podívat nejen na minulý rok, ale i na náš celý život, abychom si určili, kam chceme jít dál.

Po vzoru předků se pořadatelé spolku Rýbrcoul – duch hor tento magický den rozhodli oslavit připomenutím některých z dávných tradic a rituálů. V odpoledním programu (od 13 do 16.45 hodin) pro celou rodinu samozřejmě nebudou chybět oblíbené mýtické a mystické postavy v čele s Rýbrcoulem a čerty. Akce proběhne u Uffa a na dalších stanovištích – promenáda, tržnice, pěší zóna, dvůr u Železného baru. Těšit se můžete na Roh hojnosti, řemesla, workshopy, tradice s permoníky, peklo, divadlo, Vládce blesků, hudbu i tanec.

V 16.45 hodin bubeníci z Tam Tam Batucada odstartují festival Otevřené hospody. Městský mejdan se již pevně zapsal do kalendáře trutnovských hudebních akcí. „Věříme, že se stejně jako my těšíte na úžasnou atmosféru plnou hudby, tance, veselí, setkávání s přáteli i seznamování se s novými lidmi. Děkujeme vám, že nám pomáháte tuto atmosféru vytvářet a že jej svou hojnou návštěvností podporujete,“ říká předseda spolku Jan Duduš. Festival si našel oblibu i u „přespolních“, a tak přispívá k propagaci Trutnova coby města, kde to žije.

Letos se můžete těšit na 20 scén, z toho tři venkovní (Uffo, Železný bar, Restaurace Pohoda). Mimo tradiční lokály v centru festival zavítá i k Trutovi a na Dvoračku. Festival je jako vždy žánrově pestrý a na své si přijdou příznivci folku a folklóru, country, popu, punku, rocku, vážné hudby, metalu, hip hopu i rapu. Letos chybí jen dechovka.

Těšit se můžete na více než 50 interpretů z Trutnova, Česka, Slovenska a Ukrajiny. Mnoho kapel se do Trutnova rádo vrací, jiné tu budou poprvé, jako třeba slovenští punkrockoví Bijouterrier. Dále vystoupí Civilní Obrana, Peshata, Jakž Takž, Benjaming's Clan, Rajtartaj, Tafrob & Dj Chocolatic, Pěna, Austy + DJ Hypno, Upside Down, V.V.Ú, Projekt 143, PjetSamyc, Marta & Rasputin, Grepy, Sansaband, Pepa Lábus a spol., The Last BadDay, Filip & Nikita, Munroe, Rohořez, P.W.C, Vende Ballini, Pegas, TrutnoForte a mnoho dalších.

 

Kompletní program festivalu ke stažení ZDE.

Novinkou letošního ročníku bude „Open Mic – Zazpívej si pro radost“, kdy si i veřejnost bude moct zažít, jaké je zpívat před publikem. Můžete si přinést i hudební nástroj. Tuto veřejnou scénu najdete u pošty. Kvůli novým předpisům se však musela zkrátit doba produkcí a končit se bude už o půlnoci. Afterparty je jako každoročně Pod Hradem a v kavárně Uffa. I letos je festival zdarma. „Zatím se nám daří tento stav udržet, a to díky příspěvkům hospod, grantům od města i kraje a sponzorům, jejichž podpory si velice vážíme,“ uzavírá Jan Duduš.

(bog, jdu)
redakce@trutnovinky.cz
foto: Kateřina Svobodová