Pondělí

15. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Taneční už jsme vedli. Teď se k nim ale vracíme naplno, říká Walter Elschek

29. 9. 2023

page.Name
Dosud ho Trutnované znali především jako úspěšného trenéra sportovních tanečníků. Od příštího roku pro ně ale bude zejména tím, kdo v našem městě povede taneční kurzy. „Moc se na to těšíme. Baví nás s mou životní partnerkou učit a předávat zkušenosti. Navíc taneční kurzy středoškoláků mívají úžasnou atmosféru,“ říká Walter Elschek mladší.

Co vás nasměrovalo k trutnovským tanečním?
Založil jsem a vedu v Trutnově od roku 1999 taneční centrum Bene Dance Art Team. Máme dlouhodobě velmi kvalitní výsledky. Naši tanečníci získali republikové, evropské i světové tituly. Ani jsme s kolegou Radovanem Šreiberem v počátcích netušili, že to dotáhneme po sportovní stránce tak daleko. Jeden čas jsme tady vedli také taneční kurzy v Národním domě, jenže sportovní tancování vyžadovalo, abychom se mu věnovali naplno. Takže na kurzy nezbývalo tolik času. Ale nikdy jsme s výukou tanečních úplně nepřestali. Jsem rád, že se k tomu nyní vrátíme naplno.

Máte tedy na co navazovat?
Rozhodně! Například když jsme spolupracovali s prestižní taneční školou Hes v Praze, ve sportovní oblasti, tak jsme vždy odpoledne učili jejich tanečníky v klubu, a večer jsme jim vedli veřejné středoškolské taneční. Fungovalo to skvěle, k oboustranné spokojenosti, mám z toho spoustu skvělých zážitků. Vedli jsme několik let taneční v Broumově a Jilemnici. Pomáhali jsme i s tanečními kurzy manželů Krtičkových v Hradci Králové. Teď již několik let vedeme taneční v Hostinném a máme i dospělácké kurzy. Nejen v Trutnově, ale i v Pilníkově, kde jsou lidé špičkově naladění a chtějí se tancem bavit.Takže plynule přidáte ke sportovnímu tanci vedení tanečních?
Spíš už jsme ve fázi, že ve sportovní branži už svou pozici máme. Je tedy opět prostor pro taneční kurzy. Byli jsme v posledních letech neustále vyzývaní trutnovskou veřejností, která k nám chodila na kurzy, abychom taneční kurzy rozšířili a otevřeli i středoškolské. Připravení jsme na to byli, ale ten správný čas nastal až teď.

Od kdy taneční v Trutnově povedete?
Od podzimu 2024. Už nyní ale začneme s prezentací a rozesláním informací do potřebných míst. Přihlašování do kurzu bude zahájeno online 1. listopadu 2023 v 11 hodin. Podrobnosti k tomu zájemci najdou na našich webových stránkách www.tanecnitrutnov.cz. Od 5. února se budou rozdávat kartičky uchazečům kurzu a pokud budou volná místa v kurzu, tak bude spuštěn doplňkový zápis. 

Změníte něco v porovnání s dosavadními kurzy tanečních?
Chceme upřednostnit středoškoláky. Teprve když oni kurz nenaplní, můžeme pro doplnění kurz otevřít i ostatním, například těm, kteří už do tanečních chodili v předchozím roce, nebo na druhé straně žákům devátých tříd. Další změnou budou návaznosti. Máme pokračovací kurzy a případně i speciální kurzy, pro ty, kteří se chtějí tancem bavit ještě víc. A není nutné přitom rovnou myslet na závodní tancování. Základním cílem tanečních kurzů je skloubit výuku společenských tanců s přednáškami o společenské etiketě. Bonusem pro účastníky kurzu jsou vždy naši skvělí hosté z řad profesionálních tanečníků známých z televize.

Jak je to při kurzech s muzikou?
Na výukových lekcích upřednostňujeme především využívání reprodukované hudby. Když se někdo učí tančit, měl by mít vedle sebe kvalitní hudbu, aby ji dobře vnímal, aby dobře slyšel a cítil rytmus. Na prodloužených a závěrečném galavečeru - věnečku, samozřejmě hraje živá kapela. Po předchozích výukových lekcích na to budou mladí tanečníci lépe připraveni.

Walter Elschek
* trutnovský tanečník, trenér, choreograf a mezinárodní porotce
* jako aktivní tanečník byl 11. mezi amatéry a 4. mezi profesionály
* je absolventem Fakulty tělesné výchovy a sportu
* založil a vede taneční klub Bene Dance Art Team
* zaměřuje se na latinskoamerické a standardní tance, i na street dance
* v Trutnově už taneční kurzy vedl, v posledních letech hlavně pro dospělé

Anna Nemčoková
* absolventka TCP - Taneční Centrum Praha
* jedna z tanečnic ve znělce televizní Star Dance 2021
* trenérka TK CrossDance Kolín
* bývalá reprezentantka BDAT
* finalistka MČR v latinskoamerických tancích 2015
* mistryně světa v DUO caribic WADF, vicemistryně světa v sólo latina WADF 2019 a vicemistryně Evropy WADF 2020

Kolik večerů zaberou taneční?
V plánu je třináct setkání, nebo chcete-li večerů. Devět je výukových, další tři se označují jako Prodloužené a jeden závěrečný Věneček. Většina se uskuteční v Národním domě, pouze závěrečný galavečer - Věneček, se bude konat v Uffu. Odhadujeme, že se naplní dva paralelní kurzy se zhruba padesáti tanečními páry. Pokud bude výrazně větší zájem, máme v plánu otevřít po Novém roce ještě třetí kurz.

Kolik stojí vaše taneční?
Tři tisíce korun. Myslím, že cenově se držíme na přijatelné částce. Navíc chceme zájemcům vyjít vstříc. Máme okolo sebe velkou řadu tanečních partnerů, kteří mají například obchody s taneční obuví, šaty či obleky. Jsme schopní nabídnout slevové kupony, které si můžou vyzvednout hned u zápisu do kurzu.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: archiv BDAT