Pondělí

22. července 2024

Nyní

26°

Zítra

24°

Svátek má

Vernisáž v Uffu se obešla bez autora, malíř Jan Urant se zrovna ženil

1. 9. 2023

Vernisáž v Uffu se obešla bez autora, malíř Jan Urant se zrovna ženil 19 snímků
Velmi zajímavou a inspirativní výstavu připravila Galerie Uffo v Trutnově. Expozici svých obrazů malíř Jan Urant nazval Lakes and Lands, tedy Jezera a země. Při vernisáži však tento umělec nebyl osobně přítomen, což hned na začátku návštěvníkům vysvětlil kurátor výstavy Jan Kunze. „V současné době je v Anglii a přátelé, dnes se žení.“

Český umělec, který vystudoval Chelsea College of Arts a navazuje na anglickou školu s originálním přístupem v barvě, se pohybuje mezi britským Wiltshire a Prahou. V Trutnově představuje sérii obrazů, které podle kurátora zachycují záblesky vzpomínek, často nesouvislé a nahodile uchovávané v naší mysli, objevují se a zase zanikají v pomíchané časové ose bez ohledu na linearitu. Jeho dílo je divácky velmi přitažlivé, barevně hodně pestré a magické.

Obrazy obsahují figurální motivy, někdy s přesahem do abstrakce, která však není návštěvníkovi nesrozumitelná. „Skoro za každým z jeho obrazů si představuji nějakou pohádku. Myslím, že by autor mohl klidně ilustrovat dětskou knížku,“ řekl Kunze. Jak v jedné recenzi výstižně uvedl historik umění Adam Hnojil, umělec Urant figurativní prvky, jako jsou postavy a krajiny, stylizuje v malířské zkratce, jež mu umožňuje naplno rozehrát vztahy mezi barvami, liniemi a plochami.

„Jan Urant představuje v českém výtvarném prostředí zajímavý fenomén už jen tím, že jako ryzí kolorista reprezentuje polohu v současné malbě spíše výjimečnou,“ napsal o něm historik umění. Malíř má velké nadání i talent, jeho malby má ráda nejen odborná kritika a lidé, kteří se zabývají výtvarným uměním, ale také návštěvníci jeho výstava, což bylo patrné i na té trutnovské. „Je to podívaná, která vám uvízne v paměti,“ prozradil jeden z návštěvníků vernisáže.

I když Urant nemohl být na vernisáži své výstavy přítomen, příznivci výtvarného umění nemusejí zoufat. Podle kurátora Kunzeho se s ním budou moci osobně setkat a popovídat si ve středu 20. září, kdy se umělec vrátí z Anglie do Prahy, udělá si čas a vyrazí do trutnovské galerie. Jeho výstava Lakes and Lands potrvá do 16. října.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek