Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

10°

Zítra

18°

Svátek má

Výtvarníci z Podkrkonoší představili své umění, malý chlapec při tom přeletěl Alpy

19. 9. 2023

Výtvarníci z Podkrkonoší představili své umění, malý chlapec při tom přeletěl Alpy 0 snímků
Po loňských oslavách tak zvaných Kristových let se Stará radnice v Trutnově opět stala dějištěm vernisáže výroční výstavy Spolku podkrkonošských výtvarníků, který vznikl před čtyřiatřiceti lety. V souladu s tradicí měla tato hojně navštívená událost charakter nejen umělecký, ale opět rovněž humorný až recesistický, o což se jako v minulých letech postaral náčelník spolku, trutnovský fotograf Ctibor Košťál.

„Rád vás tady všechny vidím zase v takové obvyklé pocovidové sestavě a v nádherném počtu, máme z toho jako spolek nesmírnou radost. Za chvíli tady bude sice nedýchatelno, ale važme si toho, že se můžeme o sebe třít,“ řekl na úvod náčelník a přivítal zpěváka a kytaristu Vladimíra Řezníčka, který vernisáž hudebně doprovázel.

Letošního ročníku se účastní deset členů spolku a dva hosté, kteří návštěvníkům představují celkem 70 žánrově velmi rozmanitých uměleckých děl, nejen krajinářských, ale také figurálních či lehce abstraktních. Nechybějí olejomalby, linoryty, fotografie či sochařské artefakty.

Jako host byl v minulém roce vybrán na základě tradičního losování Wilfried Hoigr, původem z německých Brém, který představuje jedno dílo. Druhým hostem, kterého si vybírají členy spolku sami, je velmi zajímavý autor Stanislav Špelda z Kvíčaly, jenž vystavuje dvě originální práce. Každoročně spolek volí téma, které charakterizuje průběh vernisáže, ale není spojen s výtvarnými pracemi autorů. Tím letošním je Cesta a cestování.

Nedílnou složkou veselé vernisáže, jak už bylo zmíněno, je losování očíslovaných lístků, které návštěvníci před jejím zahájením obdrželi hned u vchodu do výstavního prostoru. Potom už jen čekali, až náčelník vytáhne lístek s příslušnou cifrou z klobouku, a při troše štěstí získají jednu z kuriózních, ale hodnotných cen souvisejících s tématem.

S číslem 63 byla první vylosovanou Hana Jůzlová. „Ježíšmarjá, a to jsem doufala, že mě nevylosují,“ řekla a byla obdarovaná cenou s názvem Kupředu, zpátky ni krok!, což je uvědoměle třídní „cestovatelský“ knižní opus prvního dělnického prezidenta Klementa Gottwalda. „Tato kniha byla původně v majetku knihovny v Nasavrkách. Přiznám se, že nevím, jakým způsobem se ocitla u nás doma,“ kroutil hlavou Košťál. Pak už to šlo ráz na ráz a došlo i na nevšední a nečekanou show.

Malý, přibližně tříletý chlapec Honzík, byl oceněn přeletem přes Alpy. Vzhledem k jeho tělesné váze to bylo poměrně snadné. Dva z přítomných se překvapeného chlapce ochotně chopili a přenesli ho za bujarého smíchu a aplausu publika přes tři lahve Alpy francovky simulující rozsáhlé evropské pohoří.

Další vylosovaná dáma měla tak trochu smůlu. I když se náčelník spolku nechal slyšet, že k cestování českého turisty vždy patřila kvalitní hůl, při předávání se rozpadla na dvě části. Poté byla navíc dotyčná obdařena prý vydatnou a bezpečnou stravou v podobě turistického salámu. Krátce poté však prozradila, že je vegetariánka, jež navíc, aby toho nebylo dost, obdržela cestovatelský poukaz Evropou bez peněz.

Při dalším losování došlo i na náčelníkovu rodinu – dceru a dvě vnoučata, která vyhrála cestu vlakem do Bulharska, poté s více než dvousetkilometrovým přesunem na letiště a odtud na filipínský ostrov. „Protože toho budete mít plné zuby, dojde k bolestivému zánětu pětky dole. Získáváte tedy poukázku na ošetření zdarma,“ představil Košťál tuto recesistickou cestovní anabázi. Poslednímu vylosovanému se dostalo privilegia, že bude jako host vystavovat s členy spolku na již 35. ročníku výstavy v příštím roce.

Letošní tradiční podzimní výtvarno si mohou návštěvníci v přízemí Staré radnice vychutnat až do soboty 3. září a výstava má být kromě neděle přístupná vždy od 9 do 17 hodin.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek