Pátek

19. července 2024

Nyní

23°

Zítra

24°

Svátek má

Benefiční výstava v Galerii Draka má pomoci ohroženým mořským želvám

25. 3. 2024

Benefiční výstava v Galerii Draka má pomoci ohroženým mořským želvám 60 snímků
„V podmořském baletu řasami obrostou, nehledej tu mořskou pannu, já vidím karetu obrovskou v Indickém oceánu, želví ráj Korsiku jako rozsvícenou auru, jako Kroniku pamětnic dinosaurů, jak nenávratně mizí, cennější než zlato ryzí…,“ to je úvod básně Pláč mořské želvy básníka a portrétisty Gustíka Erharta, který tímto poetickým vstupem při Světovém dni vody otevřel novou výstavu v Galerii Draka nazvanou Světu, mému příteli.

„Mám k přírodě i mořským želvám hodně blízko,“ řekl poté Erhart, který je velkým fanouškem australské hudební skupiny Midnight Oil, jejíž zpěvák Peter Garrett byl ministrem australské vlády pro životní prostředí a vodní zdroje, a pro vernisáž výstavy vybral její skladbu Rising seas – Stoupající moře. Vzhledem k tomu, že umění má mnoho forem, mnoho způsobů vyjádření, je toho tato výstava jasným důkazem. Svými díly se zde kromě zmíněného Erharta a jeho ženy Lenky prezentují ještě Ondřej Antoš a Diana Dufková.

Jejich práce rozmanitými způsoby reflektují přírodu. Plánování expozice přirozeně vyplynulo z potřeby dát umění širší společenský význam, a fotografka Dufková svým nápadem věnovat finance z prodeje obrazů a fotografií na pomoc mořským želvám, prostřednictvím své volné tvorby, tento význam zcela jistě naplňuje. Na začátku byly mořské želvy, a kdesi mezi pláží a mořem se počal odvíjet příběh starý 110 milionů let. Dnes jim hrozí vyhynutí.

„Paleta výtvarna je nyní v Galerii Draka velice široká. Skloubení vystavených fotografií, které mně opravdu dělají velkou radost, s malířskými díly považuji za velmi šťastné. Protože je výstava benefiční, jsou zde jednotlivá díla doplněná cenou. Výtěžek z jejich prodeje je určen zapsanému spolku, který se stará o záchranu želv na Srí Lance,“ řekl provozovatel galerie Otto Štemberka, předseda spolku Trutnov – město draka.

Podle fotografky Dufkové situace s mořskými želvami přesně vyjadřuje to, jak se člověk obecně chová v přírodě. „K uspořádání benefiční výstavy nás přivedla situace, kdy jsou mořské želvy kvůli činnosti lidské populace na pokraji vyhynutí. Člověk by se měl k přírodě chovat ohleduplně a tím, že si uvědomí následky, může pomoci světu před ztrátou druhové rozmanitosti. Příroda nám je všem matkou, a to je důležité si připomínat,“ uvedla fotografka. Výstava v Galerii Draka potrvá do 12. května.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Hynek Šnajdar, Jan Bartoš