Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

20°

Zítra

21°

Svátek má

Hvězdy berou hvězdy. Galerii Uffo zaplní díla sochaře Janigy

22. 3. 2024

page.Name
Galerie Uffo uvede v úterý v 17 hodin výstavu slovenského sochaře Michala Janigy s názvem Hvězdy berou hvězdy.

„Janiga je bytostný sochař a přenechává použitý materiál projevit v jeho přirozených vlastnostech. Pracuje s ním jako se vzácným médiem, které nelze snadno získat. Pečlivě vybírá, hledá, třídí. Nalezený opracovaný tvar je výsledkem tvůrčího procesu a správně vybrané matérie,“ říká ředitel Uffa Libor Kasík, který výstavu uvede společně s kurátorem Galerie Uffo Janem Kunzem a kurátorkou výstavy Petrou Lomnickou. 

Pro Michala Janigu je kámen jako prehistorický nosič informací. Kód způsobu jeho vzniku vepsaný do hmoty. „Je pro něj důležitá struktura, složení, barva a charakteristické vlastnosti jednotlivých druhů. Ty se zde objevují jako fragmenty, znaky nejasného významu, kultu nebo potřeby, abstraktního, někdy i figurálního charakteru,“ doplňuje Jan Kunze.

Jednotlivá díla mladého slovenského sochaře přirozeně vedou k možnosti změny měřítka, rovnou k monumentalitě, protože všichni autory sochy by takto fungovaly ještě silněji.

Michal Janiga v letech 2011 - 2017 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, Školu figurálního sochařství a medaile (prof. Jan Hendrych, později doc. Vojtěch Míča). V roce 2016 absolvoval stáž na Accademia di Belle Arti di Carrara, Scuola di Scultura v Itálii (prof. Francesco Cremoni, prof. Pier Giorgio Balocchi). Žije a tvoří v Praze a střídavě v obci Pružina ve Strážovských vrších na Slovensku, kde má rodné kořeny.

Výstava bude otevřena do 13. května.

(bažina, tz-uff)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: www.uffo.cz