Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Z hvězdiček rostou hvězdy: Premiérový koncert hudebního spolku Trutnoforte

29. 3. 2024

Z hvězdiček rostou hvězdy: Premiérový koncert hudebního spolku Trutnoforte 5 snímků
V Koncertní síni Bohuslava Martinů v Trutnově se uskutečnil první letošní koncert hudebního spolku Trutnoforte. Komorní cyklus Z hvězdiček rostou hvězdy, který se snaží představit začínající mladé a zapálené umělce, zahájili studenti dechového oddělení Konzervatoře Pardubice.

Dechové trio ve složení Tomáš Rykr – hoboj, Anežka Šolcová – klarinet, Gustav Lubich – fagot a dechové kvinteto Hana Mašková – flétna, Jan Kubiska – hoboj, Laura Karpišová – klarinet, Gustav Lubich – fagot a Marie Mechová – lesní roh postupně představily odlehčená divertimenta Josepha Haydna a Wolfganga Amadea Mozarta či zajímavou úpravu slavného smyčcového kvartetu F dur „Americký“ Antonína Dvořáka pro dechové nástroje.

Druhá polovina koncertu patřila skladbám českých skladatelů Jaroslava Krčka a Václava Trojana, které byly inspirovány renesančními a lidovými písněmi. Příjemný dojem z poslechu umocnila akustika koncertního sálu, díky níž se jednotlivé dechové nástroje svými rozličnými barvami dokonale spojily.

Vřelé přijetí publika odměnili hráči společným provedením známých filmových a seriálových melodií Růžový panter a Simpsonovi. Posluchači se už nyní mohou těšit na další koncert v neděli 21. dubna od 19. hodin, na nějž přijal pozvání Adam Stráňavský, slovenský klavírista působící v Praze.

(hyš-tk)
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Milan Lhoták