Pondělí

22. července 2024

Nyní

26°

Zítra

24°

Svátek má

Kreativní zážitek pro každého. Na Bojiště se vrací Artu Kus

26. 6. 2024

page.Name
Menší, osobnější, neokázalý, stále unikátní a hravý, pro malé i velké. Takový bude pátý ročník Artu Kus Festivalu, který se uskuteční od pátku do neděle v areálu na trutnovském Bojišti, kam se vrací po roční pauze.

„Rozhodli jsme se pojmout celou událost trochu jinak než při prvních ročnících, ale zachovat stejnou myšlenku,“ říká pořadatel festivalu a provozovatel Bojiště Roman Dorňák.

Největší změnou je, že celý areál, kromě prostoru Backstage (za plátnem), bude přístupný zdarma a festival si tak užijí i ti, kteří nemohou vstoupit na festival úplně dovolit. V parku, v amfiteátru a na loukách areálu budou letos art instalace, projekce, videomapping a především výtvarné dílny, workshopy a další stanoviště přístupné pro každého. Také kempování v areálu bude zdarma.

„Chceme na festival přitáhnout co nejvíce lidí, aby přišli a našli si tu svoji kreativní techniku ​​​​nebo styl a nebáli se vyrobit si nebo koupit si, co jim bude milé,“ vysvětluje Roman Dorňák. „Věříme totiž, že umění a tvorba nám umožňují komunikovat tam, kde ostatní prostředky jen kloužou po povrchu. Obdiv k tvořenému a potřebě tvořit jsou univerzální jevy vlastní všem lidem, které boří hranice mezi generacemi, názorovými vymezeními či politickým přesvědčením, a ničí předsudky, malost a uzavřenost před okolním světem,“ dodává.

Návštěvníci se mohou těšit na recycle/upcycle dílnu, sítotisk, linoryt, šperky, dřevostavby, divnokola, cirkusovou dílnu, keramiku, mozaiky, hudební lázně, fashion swap, knižní swap a spoustu dalších zajímavých workshopů a stanovišť. Všechna budou v provozu od pátečního podvečera do nedělního večera, kdy celý festival zakončí promítání Amélie z Montmartru v letním kině na 35mm filmovém pásu.

Pro milovníky hudby a dalšího programu bude v prostoru Backstage připraven dvoudenní našlapaný lineup. Vystoupíte například Redzed (nejposlouchanější český interpret na Spotify), Skyline, Post Hudba, úžasný Toot Ensemble, který roztančí opravdu každého, nebo například úderné jako nadsázka koketující duo Hihihahaholky či parodická sestava Hello Marcel. Z vody současného undergroundu se vynoří jedinečný Podještědský Okultista a patřičnou hloubku dodá formaci Whyohwhy. Kompletní sestava kapely najdete ZDE .

Komu by to bylo málo, může se také tradičně těšit na přední představitele slam poetry žánru v čele s několikanásobným mistrem republiky a Pravidelným moderátorem Artu Kus Festivalů, Anatolem Svahilcem. Dlouhou příjemnou afterparty zajistí Mercucci a Don Hobliňon. V programu se můžete těšit i na další interprety. V amfiteátru iv prostoru Backstage bude zajištěno kvalitní občerstvení av parku drobný doprovodný program. Přijď i ty stvořit artu kus do legendárního areálu.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová