Pondělí

22. července 2024

Nyní

26°

Zítra

24°

Svátek má

Malá loutková inventura potěšila atmosférou i workshopem se řezbářem

18. 6. 2024

page.Name
Letní počasí, výletní nálada a množství akcí přivedlo do Kuksu návštěvníky z východních Čech, ale i z celé České republiky. Festival Malá loutková inventura, který se tento týden odehrál v Kuksu, přitáhl dětské i dospělé diváky nejen na loutková představení, ale také komentované prohlídky. Divadelní soubor z Běloruska sice nedorazil, bonusem pro návštěvníky ale byly další atrakce. Zaujal třeba workshop s řezbářem loutek.

„Z festivalu mám velkou radost. Navzdory zrušenému představení běloruských loutkářů byl program po okraj naplněn a zejména v sobotu se těšil zájmu diváků. Malá loutková inventura je komorní festival, který připomíná kukskou loutkářskou tradici starou jako sám Kuks. Jeho cílem je představit divákům současné loutkové divadlo a oživit obec loutkářským uměním. Naše publikum tvoří jak profesionální loutkáři, tak široká veřejnost. Zejména poetické inscenace souboru Musaši Entertainment Company nadchly jak děti, tak dospělé. Dospělí diváci ocenili také detailní práci a hravost loutkáře v inscenaci Pitva,“ shrnuje dojmy z uplynulého festivalu jedna z organizátorů Kateřina Bohadlová.

Poslední dny festivalu poznamenalo zamítavé stanovisko žádosti o vízum pro běloruský soubor Dům snů. Ten nakonec nedorazil. Inventura ale měla i tak co nabídnout.

Loutkové tělo prozkoumala Pitva v podání jičínského loutkáře a scénografa Roberta Smolíka, který se inspiroval texty Jana Jesenia, Jindřicha Štyrského, Jaroslava Durycha, ale také pomíjivostí života a známým heslem memento mori. Inscenace tak ještě umocnila všudypřítomné kukské téma smrti.

Ve spolupráci s Královéhradeckou centrálou cestovního ruchu a infocentrem v Kuksu jsme v rámci akce Zkus obec Kuks nabídli vedle loutkových představení také řezbářský workshop s Jiřím Nachlingerem.

Sobotní odpoledne s řezbářem mělo obrovský úspěch nejen u dětí, ale hlavně u dospělých. Možnost vyzkoušet si práci s lipovým dřevem spojuje zážitek z tvorby s vůní dřeva, který se většině lidí moc často nenaskytne. Nachlinger vyprávěl mimo jiné příběh loutky od stromu k hotovému dílu a popisoval vlastní zkušenosti představitele čtvrté generace rodinné řezbářské tradice.

Loutkářské řemeslo má v Kuksu už třísetletou tradici. Na tu navazuje také expozice Braunova socha loutkou, jejichž autorem je právě Jiří Nachlinger. Unikátní soubor loutek inspirovaných sochami Matyáše Bernarda Brauna, ve kterém se najdou přátelé hraběte Šporka, místní řemeslníci, poustevník, anděl i čert, je hlavním lákadlem, které ožívá prostřednictvím prostorového zvuku v interaktivní prohlídce Theatrum mundi Kuks. Tento oživlý příběh z doby hraběte Šporka si mohli návštěvníci výjimečně vychutnat i v noci, což mu dodalo lehký hororový nádech.

Divadelní společnost Musaši Entertainment Company se představila během Malé loutkové inventury hned dvakrát – dětem předvedla pohádku z lesa Fabula Sylvestris, ve které se v roli záporáka představil zákeřný igelitový pytlík a pobavily přírodní bytosti ochutnávající vše, co se v lese nabízí. Na večer Musaši připravili experimentální inscenaci Esej o světle, jejímž protagonistou bylo právě světlo v mnoha podobách. Inspirovali se teoretickými texty o světle, ale také vlastní imaginací či umělou inteligencí, čímž téma s řemeslnou přesností a současně vtipně a zábavně rozvinuli. 

Atmosféru narozeninové oslavy přinesla inscenace Vše nejlepší divadla FRAS složená ze tří autorských povídek členů souboru a tří různorodých sad loutek. V sobotu odpoledne tak oslavili narozeniny na zahradě Rentzova muzea barokního tisku tuleni, mafiánská dcera a termití královna.

Nedělní program pozvolna ukončily prohlídky Galerie loutek. Ty budou v Kuksu přístupné i během celé turistické sezóny.

Celkem na víkendový festival dorazilo kolem dvou stovek diváků. V srpnu chystá organizační tým festivalu ještě další divadelní událost, a to 23. ročník multižánrového festivalu THEATRUM KUKS s podtitulem „Baroko, jak jej nečekáte“. Ten letos oslaví výročí 300 let od příjezdu italské opery do Kuksu.

Pořadatelem Malé loutkové inventury je Theatrum Kuks v koprodukci s Novou sítí.

(bog, tz-ima)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Alena Hlaváčová