Sobota

15. června 2024

Nyní

10°

Zítra

13°

Svátek má

Muzejní noc doplní vernisáž výstavy Spartakiády v Československu 1955 - 1990

11. 6. 2024

page.Name
Fenomén spartakiád v Československu v letech 1955 až 1990 představí nová výstava v Muzeu Podkrkonoší v Trutnově, která bude zahájena vernisáží v rámci muzejní noci ve čtvrtek v 17 hodin. Tyto tělovýchovné akce se vždy konaly za účastí statisíců cvičenců nejrůznějších věkových kategorií pravidelně jednou za pět let. Jejich vyvrcholením byla vystoupení cvičenců na Strahovském stadionu v Praze.

Tomu předcházely okrskové, okresní a krajské spartakiády na mnoha místech Československa. „Prostřednictvím fotografií a dobových archiválií si na výstavě připomeneme jejich neopakovatelnou atmosféru nejen na Strahovském stadionu v Praze, ale i na okresních spartakiádách v Trutnově či okrskových v Žacléři, Úpici, Mladých Bukách a Dolní Kalné. Vystaveny budou také dobové cvičební úbory, plakáty, pohlednice a nejrůznější suvenýry spjaté se spartakiádami,“ zvou na výstavu, která potrvá do 10. listopadu, trutnovští muzejníci.

Samotná muzejní noc odstartuje v 16.30 hodin a její finále bude ve 22 hodin. Muzeum opět připravilo pestrý a bohatý program pro všechny věkové kategorie. Nebudou chybět vystoupení mažoretek ze Střediska volného času Trutnov a taneční a cirkusová vystoupení žáků skupin CZirkidz z australsko-české spolupráce v rámci jediné pobočky australské cirkusové školy v Evropě a Czirkidz Dance Company.

Těšit se lze i na koncert zdejší country skupiny Tendr nebo na přednášku Romana Šantory ze Skautské nadace Jaroslava Foglara v Praze, ve které připomene život a dílo spisovatele Foglara. Její součástí bude prezentace nového vydání knihy Poslední tajemství Jana T. Knihu inspirovanou Foglarovou tvorbou ilustroval trutnovský výtvarník Jiří Grus, jenž na přednášce pohovoří o práci na těchto ilustracích a svému vztahu ke spisovatelům Foglarovi. Pro dětské návštěvníky budou nachystány hry a tvořivá dílna.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv Muzea Podkrkonoší