Sobota

15. června 2024

Nyní

10°

Zítra

13°

Svátek má

Premiéra The Veil rozdělila jeviště i diváky

3. 6. 2024

Premiéra The Veil rozdělila jeviště i diváky 50 snímků
Vrcholem čtrnáctého ročníku festivalu Cirk-UFF bylo představení The Veil (Závoj). V trutnovském Uffu mělo v pátek večer světovou premiéru. Na programu bylo také v sobotu. Komorní cirkusová inscenace, která vznikla v koprodukci Uffa a australských performerů z South Australian Circus Centre, rozdělila návštěvníky na dva tábory. Někdo domů odcházel nadšený a někoho naopak dílo pohrávající si s myšlenkou života a smrti neoslovilo.

Ona hranice života a smrti na jevišti nešla přehlédnout. Znázorňoval ji totiž bílý průhledný závoj, který byl natažený od stropu až k zemi. Pódium tak rozděloval na dvě scény. Většina děje se odehrávala z pohledu diváka za plátnem. Takhle to vymyslel režisér Joshua Hoare. „Představení je o věčnosti, do které nahlédneme díky propojení až nadpozemské lehkosti lidského pohybu s krásou hudby více žánrů,“ uvedl.

Vedle australských novocirkusových akrobatů tvoří příběh na pódiu i pěvci – slovenská sopranistka Stanislava Kozubíková a pro trutnovské diváky velmi zajímavá postava – domácí principál festivalu a ředitel Uffa Libor Kasík. Oba na jevišti ještě doprovázela na akordeon Francouzka Zoe Perrenoud. „Pro Libora to muselo být velmi příjemné, protože zpíval pro své domácí publikum. To znamená, že vlastně všichni ten zážitek sdíleli s ním,“ prohlásil Joshua Hoare.

„Cítím se moc dobře. Myslím, že se nám to povedlo, a zase sebe můžu říct, že jsem si to opravdu prožil,“ řekl Trutnovinkám chvilku po premiéře Libor Kasík, který podotkl, že není žádná sranda zpívat různými styly. Nejtěžší pro něj nacvičit známý song My Way. „Člověk tu písničku samozřejmě zná, ale musel jsem jí věnovat nejvíce času,“ dodal. Jenže právě čas všem zainteresovaným ubíhal rychle. Zkoušelo se jen tři týdny, jeden v Austrálii a dva týdny u nás.

Režisér Joshua Hoare byl s tím, jak to dopadlo, velmi spokojený. „První pozitivní věc je, že lidé byli aktivní a během představení dávali zpětnou vazbu potleskem. Pak mě potěšil počet lidí, kteří zůstali po představení na diskuzi. A v neposlední řadě musím ocenit tu nádhernou práci, kterou všichni odvedli na jevišti,“ chválil po vystoupení.

„Já bych k tomu dodal ještě to, že je to hlavně něco, co zase posune scény nového cirkusu,“ poukázal Libor Kasík. Nový cirkus na festivalu podle něj bude vždy na prvním místě, ale může se vydávat různými směry. „A je důležité, že i to ostatní musí být také skvěle provedené, aby to do sebe všechno zapadlo a sdělilo to tu myšlenku, kterou chceme sdělit,“ konstatoval Libor Kasík, a tak ho potěšilo, když za ním po představení přišli lidé a říkali mu, že to pro ně bylo pochopitelné.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek