Sobota

15. června 2024

Nyní

10°

Zítra

13°

Svátek má

Z Krakonošova náměstí vyrazil k Uffu průvod doprovázený pouliční show

1. 6. 2024

Z Krakonošova náměstí vyrazil k Uffu průvod doprovázený pouliční show 60 snímků
Když mělo dojít k tradiční a očekávané události, kterou je slavnostní průvod z Krakonošova náměstí ke Společenskému centru Uffo v Trutnově, organizátoři Mezinárodního festivalu nového cirkusu Cirk-UFF se s napětím dívali na oblohu. Nad městem se honily mraky a vypadalo to tak, že je jen otázkou času, kdy začne pršet. Pár kapek nakonec sice spadlo, ale po chvilce jako mávnutím kouzelného proutku se vše v dobré obrátilo.

„Trochu prší, ale jste tady stejně, což je skvělé. Chtěl bych vás moc přivítat vlastně na jakémsi zahájení festivalu Cirk-UFF, i když už vstupuje do třetího dne. My to máme totiž tak trochu speciální, protože zahajujeme v tom nejlepším. Před průvodem se tady odehrají tři menší představení a pak už vyrazíme k Uffu,“ řekl v úvodu principál festivalu a ředitel Uffa Libor Kasík.

Hned po jeho slovech déšť ustal, z podloubí u Staré radnice se na náměstí radostně vyhrnul dav lidí, který čekal v souladu s festivalem temperamentní program. Jako první, pod taktovkou australské učitelky, vystoupily členky trutnovské novocirkusové školičky  CZirkidz Dance Company, které jsou zároveň žákyněmi zdejší základní umělecké školy. A nutno dodat, že měly velký úspěch.

Potom už prostor kolem kašny s vládcem hor patřil vystoupení krojovaných členů Živa Poppy Teatre s chůdaři. Inspirací této skupiny jsou folklórní zpěvy a tance, kostýmy, slovanští bohové, bohyně a lidové tradice slovanských zemí. Živelné představení s prvky lidového i moderního divadla ve spojení s akrobacií a tancem ihned upoutalo pozornost přítomných, kteří si kreace skupiny velmi užívali.

Vtipné interakce s diváky upoutaly pozornost přítomných, velký ohlas měl hlavně mistr Evropy na skákacích botách Dan Fajmon, který předváděl neskutečné kousky. „Salto, salto, salto,“ křičely děti a záhy se jich několik dočkaly.  Nechybělo ani žonglování, tanec s vějíři a křídly i obří bubliny na kašně. K této podívané hráli izraelští muzikanti Asphalt Theater a vysoké postavy na chůdách Sacra Circus.

Pak už byl čas vyrazit průvodem všech přítomných k Uffu, kdy Horskou ulici lemovaly návštěvníci festivalu, kteří průvod ve velkém fotili a natáčeli. „Žijeme kousek od města Jelenia Góra a dnes jsme si do Trutnova udělali výlet. Vůbec jsme netušili, co se tady v těchto dnech děje. Musím říci, že jsem nic takového ještě neviděla a vypadá to tak, že se tady zdržíme přes víkend. Je to úžasné,“ řekla nám polská návštěvnice Agnieszka Komorowska, která do Trutnova přijela s přáteli.  

Průvod také nadchl německou rodinu z Brém, která do Trutnova jezdí každý rok, protože odtud pocházejí jejich po válce odsunutí předci. „Trutnov milujeme a o festivalu Cirk-UFF víme. Už jsme ho dvakrát navštívili. Průvod se nám moc líbil a těšíme se na představení, která jsou výjimečná. Velmi oceňujeme umění českého souboru Cirk La Putyka,“ uvedl Horst Meyer.

Cirk-UFF byl už třikrát nejlépe hodnoceným festivalem napříč žánry a zaměřením v České republice. „Chceme ho ještě více propojovat s děním nejen v Trutnově, ale i v celé zemi, třeba právě prostřednictvím trutnovské cirkusové školičky CZirkidz. Propojování aktivit je vůbec to nejvíc, co může být. Tím život společnosti rozkvétá,“ dodal principál festivalu Libor Kasík s tím, že Trutnov čekají ještě dva neobyčejně pestré víkendové dny.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek