Sobota

15. června 2024

Nyní

11°

Zítra

14°

Svátek má

Žáci svými pracemi v pestrém výtvarném salonu reagovali na téma Proměny

8. 6. 2024

Žáci svými pracemi v pestrém výtvarném salonu reagovali na téma Proměny 14 snímků
V sídle Základní umělecké školy (ZUŠ) Trutnov, v prvním patře Haasova paláce na Krakonošově náměstí, byla zahájena výstava žáků výtvarného oboru s názvem Proměny, které se letos staly celoškolním tématem.

„Naše výstava je pestrým výtvarným salonem, který představuje, jak o širokém tématu přemýšlíme my pedagogové a jak na něj výtvarně reagují naši žáci. Zde najdete příběh odkvétajících sakur, ze živočišné říše jsou zde zastoupeny jednotlivé fáze životních cyklů, proměny měřítka, vztahy, krajiny, lidské tváře, proměny v čase, v zobrazení reality pohledem avantgardních uměleckých směrů či proměny konkrétních věcí v dekorativních plochách,“ řekl při vernisáži Jan Erben, zástupce ředitele ZUŠ Trutnov.

V expozici jsou k vidění i ilustrace hmyzu metamorfózy Řehoře Samsy z povídky Proměna od Franze Kafky, jehož sté výročí úmrtí připadá na 3. června, nebo také výběr žákovských prací pro výtvarnou soutěž památníku Terezín na téma První co udělám po válce bude… Výstava je navíc interaktivní. „Na schodišti visí masky, ve kterých je možné se vyfotit. Na konci chodby naleznete další fotokoutek s proměnou detailu vašeho obličeje. A v prostoru hlavních chodeb a schodiště je pro vás připravena hra v podobě hledání QR kódů, pod kterými se skrývají animované filmy. Po načtení na chytrém telefonu se vám rozpohybuje svět proměn v krátkých žákovských filmech,“ uvedl Erben.

Součástí programu vernisáže byla hudební vystoupení. Účastníky přivítala skladba Can´t Stop od legendárních Red Hot Chilli Peppers v podání tria: Adéla Vachová - baskytara, Ondřej Adamec - bicí a Jiří Erben – baskytara. Zazněla také píseň Chameleon od Herbieho Hancocka a vystoupil rovněž žák literárně dramatického oboru Eduard Falta, který přednesl bajku Myšáka a peníze od Jamese Thurbery, s níž získal zlaté pásmo na krajské kole soutěže základních uměleckých škol a postoupil do celostátního kola, které se koná 15. června v brněnské JAMU.

A proč právě Proměny? „Je nepsanou tradicí, že pro každý školní rok hledáme společné téma, které by inspirovalo naši pedagogiku a propojilo celou školu napříč obory. Ne, a proto jsme dnes tady, abychom se po skvělých koncertech, tanečních vystoupeních a divadelních inscenacích, jež letos vznikly, předvedli také moji výtvarníci,“ dodal zástupce ředitele trutnovské „zušky“.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek