Pondělí

22. července 2024

Nyní

24°

Zítra

24°

Svátek má

České ikony Tour de France v EPO1, dorazí Armstrongův domestik i slavná fotografka

6. 7. 2024

page.Name
Výstava Jízda nabízející fenomén cyklistiky v uměleckém pojetí opět přehazuje na vyšší převod. Už ve čtvrtek 11. července na návštěvníky čeká v galerii EPO1 beseda s Pavlem Padrnosem, který byl na slavné Tour de France domestikem Lance Armstronga. Další den patří Markétě Navrátilové, jež ze sedla motorky jako jediná žena na světě fotografovala největší cyklistickou událost celé čtvrt století. Ještě předtím dojde na křest katalogu k expozici.

Celkem osmkrát startoval na závodu závodů cyklistického světa. Na Tour de France. Pavel Padrnos se vypracoval na jednoho z nežádanějších domestiků – neboli pomocníků – v profipelotonu a z jeho práce tak těžil i americký fenomén Lance Armstrong. Právě Padrnos bude hvězdou dalšího doprovodného programu výstavy Jízda v galerii EPO1. Ve čtvrtek 11. července ho od 12:00 vyzpovídá kamarád a rovněž bývalý profesionál Lubor Tesař. Návštěvníci pak budou mít možnost ve 14 hodin pod taktovkou známých tváří vyrazit na vyjížďku po Podkrkonoší (trasa ZDE).

V pátek 12. července se od 16:00 mohou příchozí do prostorů bývalé elektrárny v Trutnově těšit na komentovanou prohlídku s kurátorem výstavy Petrem Volfem. A v 17:00 proběhne křest katalogu k Jízdě.

Od 18:00 dvoudenní program zaměřený na sportovní svátek ve Francii s globálním přesahem završí Markéta Navrátilová. Tedy žena, která s Tour de France spojila 25 let svého života, během nichž měla privilegium fotit ty největší osobnosti cyklistiky z motorky. Bude vyprávět o zážitcích z Tour a odprezentuje nejoblíbenější snímky.

Expozice Jízda, která v širokém záběru propojuje umění a sport, ukazuje kolo a pohyb na něm v nejrůznějších podobách. V části turbínové haly multifunkční galerie jsou díla sochařek a sochařů – Jakuba Flejšara, Karla Nepraše, Zdeňka Němečka, Pauliny Skavové a Čestmíra Sušky.

Ve stejném prostoru jsou k vidění instalace nebo objekty dalších umělců – Jiřího Černického, Jiřího Davida, Krištofa Kintery, Jana Stolína a Filipa a Lukáše Houdkových. Své malířské umění bude prezentovat Alena Anderlová, František Mertl – ve světě známý jako FRANTA, Ondřej Kohout, Michael Rittstein, Petr Písařík, Natálie Roučková, Karel Štědrý, Jakub Špaňhel a Lubomír Typlt.

Řada objektů a obrazů má na výstavě Jízda premiéru, a to díky spolupráci s platformou Sport in Art. Vznikla přímo pro prostředí industriální galerie, jedné z největších soukromých kulturních institucí v Česku, která je sama o sobě architektonicky významným počinem.

(bog, tz-epo)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: archiv EPO1