Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Art Point ve slavětínské kapli nabídne hudbu, slam poetry i přednášky

4. 4. 2024

page.Name
V krásné a citlivě zrekonstruované kapli sv. Josefa ve Slavětíně vzdálené asi patnáct kilometrů od Trutnova, která se stala vyhledávaným místem pro komorněji laděné kulturní programy, bude už v sobotu zahájen letošní pestrý kulturní program Art Point 2024.

Ve vnitřních prostorách, jimž dominuje moderně pojatý oltář vyzdobený vznášejícími se drátěnými sochami autorky Veroniky Psotkové a ocelová plastika s motivem Lilie sochaře Michala Gabriela vedle kaple, vystoupí pozítří od 18 hodin zpěvák Dan Bárta a kytarista Jaroslav Friedl. Při koncertě zazní nejen autorské skladby obou hudebníků, ale i originálně pojaté převzaté písně.

Další pořady budou pokračovat vždy ve stejném čase a první sobotu v měsíci. Na sólový koncert zpěvačky Lenky Dusilové, devítinásobné držitelky výročních hudebních Cen Anděl, se lze těšit 4. května.

Od hudby ke slovu se návštěvníci přenesou 8. června. V kapli se totiž tentokrát uskuteční přednáška překladatele a publicisty Josefa Rauvolfa, který přiblíží fenomén beat generation, což bylo umělecké a literární hnutí mladých lidí v USA v 50. a na počátku 60. let, které odmítalo konvenční společnost a oceňovalo svobodné sebevyjádření. Přednášející zároveň představí jednotlivé osobnosti této beatové generace.

V duchu poezie se ponese sobota 7. září, kdy v zábavném propojení s intelektuálními stand up okamžiky v podání slamerů Anatola Svahilce, Karla Škarabala a Tali zazní to nejlepší z české slam poetry vol. II. Poté jsou v kapli na programu další dvě letošní přednášky. V první, s názvem Underground, Havel, Hrádeček a Trutnov, přítomné 5. října seznámí editor, redaktor, literární kritik a překladatel Martin Machovec s působením undergroundu na Trutnovsku.

Druhou přednášku Memento mori – Pamatuj, že jsi smrtelný v podání Martiny Vágner Dostálové, certifikované poradkyně pro pozůstalé, doplní 2. listopadu koncert fenomenálního slovenského hudebníka a multiinstrumentalisty Martina Tesáka známého pod přízviskem Maok a výstava trutnovské malířky Aleny Valentové, již autorka nazvala V přítomnosti laskavé smrti. Letošní Art Point bude zakončen 15. prosince adventním koncertem, jehož program bude ještě doplněn.

Celý letošní Art Point připravil Jan Kunze, ředitel Centra současného umění EPO1, které je s kaplí ve vzájemné součinnosti. Zatímco EPO1 je svými prostorovými možnostmi unikátní galerií, kaple sv. Josefa je komorním místem pro pouhých 60 lidí. „Specifické na kapli je to, že vystupující umělec je stále na očích a návštěvníci mají jedinečnou možnost se s ním přímo potkat, případně si s ním popovídat, což se jim ve velkém prostoru ne vždy podaří,“ prozradil Kunze s tím, že jednotlivé umělce vybírá tak, aby byl program co nejpestřejší. „Lze se zde tedy setkat s hudbou, literaturou, slam poetry a dalšími rozmanitými uměleckými žánry,“ dodal.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek a archiv Dana Bárty