Středa

22. května 2024

Nyní

15°

Zítra

12°

Svátek má

Jazzinec přinese unikátní koncert kytaristy Millera, spoluhráče Stinga

8. 4. 2024

page.Name
Milovníci skvělé muziky mají jedinečnou příležitost zavítat na unikátní koncert, který se v souvislosti s festivalem Jazzinec uskuteční ve středu od 19 hodin ve Společenském centru Uffo v Trutnově. Vystoupí zde totiž světově uznávaný kytarista Dominic Miller s kapelou, známý z tři desítky let trvající spolupráce s proslulým anglickým hudebníkem a zpěvákem Stingem.

Miller představí nové album Vagabond, které vyšlo u prestižního jazzového labelu ECM. Nahrál ho ve studiu La Buissonne v jižní Francii s prvotřídními hudebníky ve složení Ziv Ravitz - bicí, Nicolas Fiszman - baskytara a Jacob Karlzon - klavír, s nimiž také vystoupí v Trutnově. Kromě toho bude speciálním hostem koncertu zdejšímu publiku dobře známý multiinstrumentalista Michal Žáček, jenž na Jazzinci vystupoval společně s Victorem Baileym, Richardem Boou i s Vojtou Dykem.

„Na Jazzinci se stále snažíme o propojování českých hráčů se světovými hvězdami. Letos se opět podařilo dohodnout, že Dominik dá prostor jednomu českému hráči. Po opravdu dlouhém vyjednávání, kdy jsme nabízeli řadu skvělých českých hráčů a zpěváků, padla volba na Michala Žáčka. S ním už totiž Dominic jednou někde jamoval a on prý má největší tah na bránu a zároveň velkou imaginaci,“ prozradil zakladatel Jazzince Tomáš Katschner.

Novinkou středního večera bude česká premiéra projektu Dominicova syna Pabla, který se jmenuje Sister Grey. Jen dvojice muzikantů se zformovala v Manchesteru, míchá různé vlivy a kultury, aby napsala citlivé, zranitelné až filmové písně. Autorskou hudbu Dominica Millera určují jeho kořeny. Narodil se v Argentině irsko-americkému páru, ale studoval v Anglii a žije ve Francii. Jako hudebník tedy ve své tvorbě spojuje to nejlepší ze starého i nového kontinentu.

Tento špičkový kytarista také přiblížil spolupráci se Stingem, na jehož tvorbě se podílí jako kytarista, skladatel a aranžér. Ze společné tvorby je velmi známá například skladba Shape Of My Heart. „Jsem silně ovlivněn tím, jaký má Sting smysl pro harmonii, i stylem jeho skládání textů a písní. Zkouším to samé aplikovat do instrumentální hudby. Vyjadřuji se pomocí hudebních aranžmá,“ netají se Miller svou inspirací.

Samotný Sting svého spoluhráče také velmi obdivuje „Kdykoliv Dominic hraje na kytaru, vytváří jedinečné barvy a celé spektrum emocí, ojedinělou architekturu ticha, melodie i rezonancí. Dokáže hudbu pozvednout ducha do jiné sféry,“ vyjádřil se Sting k novému albu Vagabond, které kombinuje jazz, pop, akustický folk i latinsko-americké prvky, čímž vytváří něco nového. Tato fascinující zvuková směs je velkým posluchačským zážitkem. Proto si nenechte ujít středeční koncert Dominica Millera s kapelou v trutnovském Uffu.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv Jazzinec