Středa

22. května 2024

Nyní

15°

Zítra

12°

Svátek má

Jízda v EPO1, nejrozsáhlejší výstava věnovaná fenoménu kol a cyklistiky

20. 4. 2024

page.Name
Jízdní kolo a cyklistika obecně je velký sportovní a společenský fenomén, který již v dobách dávno minulých do svých děl rozmanitými způsoby a formami zahrnovali věhlasní světoví umělci. Už na na samém začátku 20. století byl mezi prvními obraz francouzského malíře Jeana Bérauda, v jehož výjevu ze zahradní restaurace v pařížském Buloňském lesíku je mezi občerstvujícími se hosty hodně cyklistů a ústředním motivem obrazu jsou muž a žena usedající na kola a opouštějící restauraci.

Dále to byl známý obraz českého malíře Luďka Marolda s názvem Dívka na kole, italský malíř Umberto Boccioni vytvořil obraz Dynamika cyklisty a francouzský umělec Marcel Duchamp kinetický objekt Kolo bicyklu. S bicykly, cyklisty a cyklisty se lze setkat i na obrazech Salvadora Dalího, Georgese Braqua či Fernanda Légera. A právě na ztvárnění bicyklů a jejich role v životě člověka se zaměří výstava s názvem Jízda, která bude v Centru současného umění EPO1 v Trutnově – Poříčí zahájena vernisáž 2. května v 17 hodin pro zvané hosty a hned na druhý den bude přístupná i veřejnosti.

„Jde o dosud nejrozsáhlejší přehlídku, jak kdy byl fenoménem kol a cyklistiky věnována v českém i mezinárodním měřítku. Řada objektů i obrazů vznikla přímo pro tuto příležitost a bude mít v unikátním prostředí premiéru industriální galerie,“ řekl kurátor této mimořádné expozice Petr Volf. V bývalé elektrárně se představila tvorba více než 40 umělců několika generací. Těžištěm monumentálně pojaté výstavy jsou díla sochařů a sochařek, například Jakuba Flejšara, Karla Nepraše, Zdeňka Němečka, Pauliny Skavove či Čestmíra Sušky.

V turbínové hale své instalace představí Jiřího Černického, Jiřího Davida, Krištofa Kinteru, Filipa a Lukáše Houdkovi a Jana Stolína. Mezi malíři a malířkami najdeme díla Aleny Anderlové, Františka Mertla ve světě známého jako FRANTA, Ondřeje Kohouta, Michaela Rittsteina, Petra Písaříka, Natálie Roučkové, Karla Štědrého, Jakuba Špaňhela nebo Lubomíra Typlta. „Tvůrci u kazí kolo a pohyb na něm v nejrůznějších podobách. Stává se fascinujícím krásným předmětem, ale také metaforou lidské existence, důkazem symbiózy věci a člověka, stejně jako výrazem nejčistší energie, již lze vyvinit,“ uvedl kurátor.

Atmosféru Tour de France připomenou poháry vítězů, které pro ně navrhuje Peter Oláh, a snímky Markéty Navrátilové, renomované fotografky, jež nejslavnější cyklistický závod mnohokrát dokumentovala z bezprostřední blízkosti. „Výstava v širokém záběru propojuje umění a sport, díky čemuž si na své přijdou nejen milovníci umění a sportovci, ale také děti, pro něž je připraven bohatý program,“ dodal Petr Volf.

Jan Kunze, ředitel EPO1, je přesvědčen, že jízdní kolo je fenomén, každý ho zná, každý na něj někdy je a pro spoustu lidí je součástí každodenního života. Je to d ostupný dopravní prostředek a používá se v celém světě. „Bicykly slouží k volnočasovým aktivitám, cestování a samozřejmě ke sportování. Cyklistika je spojena is tímto regionem, ať už jako soukromé terénní vyjížďky Trutnov trails v lokalitě Jestřebích hor nebo známý Krakonošův cyklomaraton,“ vysvětlil a prozradil, že dramaturgie této kulturní instituce hledá témata výstav, která mohou oslovit širší publikum napříč generacemi.

U nás v EPO1 jde všechno přirozenou cestou. Na jedné schůzce, která proběhla před více rokem, jsme plánovali výstavy a tohle nám prostě přišlo jako nosný nápad. Není tajemstvím, že pan Rudolf Kasper, který nechal bývalou elektrárnu přestavět na Centrum současného umění EPO1, je vášnivý a celoživotní cyklista, takže se proto velmi rychle nadchnul,“ ředitel. Rudolf Kasper potvrdil. „Proto jsem také s touto myšlenkou tehdy přišel.“Bicykl, jako stroj, považujem za úžasnou věc. Od svých čtyř let, kdy se naučil sedlat svůj první Pionýr, postupně poznával a obdivoval jízdní kolo i jeho technologický vývoj. „Dodnes mě fascinují ty krásné detaily. Není tedy divu, že mnoho umělců na celém světě se tématu jízdního kola věnuje. Rovněž to bylo a je v zájmu mnoha českých umělců, sochařů, malířů, fotografů. To vypovídá o všem, co kolo znamená a jak je krásné,“ sdělil s tím, že se t ěší na množství krásných uměleckých děl.

Jako velký fanda cyklistiky si tak trochu plní svůj sen. „Také touto výstavou potvrzujeme nejen vizi EPO1, ale také moji filozofii, která je partnernou manželkou, synem Davidem, ale i našimi průmyslovými firmami. Ty totiž již řadu let na mnoha úrovních podporuje,“ prozradil. Ředitel EPO1 věří, že výstavu Jízda navštíví i lidé, kteří za normálních okolností do galerijních prostor nezavítají. Totéž si myslím i Kasper a zajistit, že zájem o cyklistiku ze všech možných forem roste a je to jeden z nejmasovějších, mnoha dostupných sportů a základních dopravních prostředků.

„Projekt Jízda jistě přiláká nejen běžné návštěvníky galerie, bude zde vidět hodně zajímavých věcí i pro laiky. Navíc návštěvníkům nabídneme mnoho setkání s významnými osobnostmi ze světa cyklistiky a také umění. Zvu každého, koho umění a také téma jízdní kolo jakkoli zaujme,“ dodal. Ředitel Kunze sám sebe považuje za umělecko kavárenského cyklistu. „Před dvěma lety jsem si nechal zrenovovat staré jízdní kolo po dědovi z padesátých let. Je teď krásně černé a hipstersky cool. Ten pravý vyznavač cyklistiky je v naší EPO1 stájí ale pan Kasper. Když se mi zmíní, kolik víkendů ujedete během nějaké své vyjížďky, nestačím se divit.“

Během výstavy Jízda mohou rovněž přijít na několik doprovodných akcí, kde budou mít příležitost setkat se jak s hrdiny cyklistického sportu, tak s umělci. Zúčastní se jich legendy cyklistiky v čele s Janem Svoradou, Pavlem Padrnosem, Luborem Tesařem a Romanem Kreuzigerem. Kromě těchto sportovních osobností se mohou těšit na tenis Tomáše Berdycha nebo herce, architekta a vášnivého cyklistu Davida Vávry.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv EPO1